Profesor Jan Nielubowicz patronem warszawskiej ulicy

26 stycznia przypada 52. rocznica pierwszej w Polsce udanej transplantacji nerki, które to przeszczepienie należy do największych osiągnięć w dorobku prof. Jana Nielubowicza, zaś 2 lutego minie 18 lat od jego śmierci.

Profesor Jan Nielubowicz (1915-2000) to rektor Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1981-86, doktor honoris causa sześciu uczelni, chirurg i transplantolog, wybitny nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w latach 1959-1986.

Jan Nielubowicz jest honorowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie I i II kadencji. Jego imię nosi Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Na wniosek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego został patronem ulicy na warszawskiej Ochocie. Ulica im. Jana Nielubowicza prowadzi od ulicy Księcia Trojdena, obok Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego, do pętli tramwajowej przy ul. Banacha.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.