Będzie plan naprawczy. A co z pożyczką?

Jest szansa na wyjście z trudnej sytuacji finansowej Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. Powstaje plan naprawczy, trwają też negocjacje w sprawie udzielenia placówce długoterminowej pożyczki. Być może znajdzie się wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Spotkanie z marszałek województwa lubuskiego. Foto: UMWL

Na początku maja marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak spotkała się w tej sprawie m.in. z przedstawicielem banku, który ma udzielić kredytu inwestycyjnego – pieniądze mają być wydane na modernizację systemu grzewczego oraz spłatę zobowiązań.

Zobowiązania szpitala wynoszą (według stanu na 31 marca 2014 roku) 31,780 mln zł.

Toczą się także rozmowy z lubuskim oddziałem NFZ w kwestii możliwości zwiększenia kontraktu w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest to jednak uzależnione od pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia. Pomoc w przyspieszeniu procedur resortowych zadeklarowała posłanka Bożenna Bukiewicz. 16 maja odbędzie się kolejna, być może ostatnia runda rozmów w sprawie międzyrzeckiego szpitala.

– Szpital na działalności podstawowej bilansuje się, niemniej jednak wynik finansowy szpitala netto jest ujemny. Wiąże się to z kosztami finansowymi wynikającymi ze spłatą odsetek od zaciągniętych kredytów finansowych i innych zobowiązań – wyjaśnia Tomasz Wróblewski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Województwa Lubuskiego.

Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu działa od przeszło stu lat. Latem 1942 roku w ramach „akcji eutanazji” Niemcy dokonali tam masowych mordów na psychicznie chorych.

Samorząd woj. lubuskiego nie zamierza przekształcać tej placówki w spółkę, bo musiałby przejąć znaczną część zobowiązań bez możliwości uzyskania dotacji. Dlatego rozważany jest wariant ratunku poprzez zaciągnięcie długoterminowego kredytu.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.