48. Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie. Tym razem na Malcie

W dniach od 29 września do 5 października w miejscowości Triq Aldo Moro na Malcie spotkało się 225 lekarzy i stomatologów, którzy rywalizowali w 48. Mistrzostwach Świata Lekarzy w Tenisie.

Impreza ta odbywa się co roku pod egidą World Medical Tennis Society. Pierwszy turniej odbył się w 1971 roku w Monte Carlo, a idea wyszła od lekarzy z Ameryki.

Dotychczas gospodarzami imprezy byli między innymi Francja (3 razy), Austria (1), Chorwacja (1), Węgry (2), Izrael (1), Japonia (3), Holandia (1), Szwecja (3), Wielka Brytania (2), Czechy (2), Finlandia (3), Niemcy (2), Indonezja (1), Włochy (5), Łotwa (1), Malta (2), Peru (1), Słowacja (1), USA (6) oraz Polska (Gdynia – 2005).

Jednym z założeń WMTS jest właśnie odwiedzanie przez lekarzy różnych miejsc świata, promocja aktywnego trybu życia poprzez grę w tenisa w przyjaznej atmosferze w połączeniu z sesjami naukowymi prowadzonymi przez samych uczestników. Obecnie do Stowarzyszenia należy 38 państw, głównie z Europy, ale nie tylko. Grają również lekarze z Argentyny, Brazylii, Izraela, Tajwanu, Australii, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Peru czy Nowej Zelandii.

Zawody są rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych, począwszy od open (do 35 lat), +35, następnie co 5 lat aż do +80. Rywalizacja toczy się w singlu, deblu, mikście a także w Pucharze Narodów, na wzór popularnego Hopman Cup, gdzie reprezentacje poszczególnych państw rywalizują między sobą. Dla odpadających w pierwszym meczu organizowane są turnieje pocieszenia. Osoby towarzyszące, nie będące lekarzami, również mogą brać udział w turnieju w tzw. kategorii Non MD (Non Medical).

W tym roku na Malcie Polskę reprezentowało aż 31. lekarzy, różnych specjalności i z różnych izb lekarskich i była to jedna z liczniejszych narodowości.

Udało wywalczyć się im 48 medali, w tym 15 złotych, 12 srebrnych i 21 brązowych. Na uwagę zasługuje występ naszych lekarek, które w Pucharze Narodów zdobyły srebrny krążek, przegrywając dopiero w finale z drużyną ze Stanów Zjednoczonych. Spośród Polaków najlepiej wypadły Agata Wojciuk – stomatolog z Łukowa, Małgorzata Pawelec-Wojtalik – kardiolog dziecięcy z Poznania i Bożena Kędzierska – dentystka z Pułtusku.

Wszystkie trzy zdobyły po 2 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy. Wszyscy Polacy prezentowali się w narodowych strojach ufundowanych przez Panią Monikę Małek. Zawody odbywały się w Marsa Sports Club – przepięknym obiekcie z ogromną tradycją, który istnieje od 1902 roku. Oferuje on m.in. 19 kortów (17 z nawierzchnią typu hard i 2 z czerwoną mączką), korty do squasha, pole golfowe oraz odkryty basen.

Wieczorem po grach turniejowych lekarze integrowali się imprezach towarzyszących, m.in. w stolicy Malty – Valletcie, na ceremonii otwarcia i zakończenia Mistrzostw, które odbyły się w hotelu The Westin Dragonara w St. Julian’s, z tarasu którego rozpościera się przepiękny widok na Morze Śródziemne. Na imprezie na zakończenie MŚ medale za Puchar Narodów wręczała sama Prezydent Malty – Marie Louise Coleiro Preca. Ponadto w trakcie turnieju odbyło się spotkanie delegatów z każdego kraju na tzw. President Dinner, na którym dyskutowano o przyszłości WMTS.

Ustalono, że kolejne Mistrzostwa odbędą się 3-9 sierpnia 2019 roku w Wilnie (Litwa), a w 2020 roku lekarze powalczą w Antalyi (Turcja).

Warto wspomnieć również, że na krajowym podwórku lekarze są tenisowo jedną z silniejszych grup zawodowych. Pierwsze w historii lekarskiego sportu Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym odbyły się w 1991 roku w Olsztynie. W 1999 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy z siedzibą w Olsztynie, które organizuje każdego roku kilka turniejów, w tym Letnie i Halowe Mistrzostwa Polski.

W turniejach tych może zagrać każdy lekarz i dentysta, posiadający dyplom i obywatelstwo polskie. Istnieje możliwość uzyskania członkostwa PSTL, co gwarantuje m.in. niższe wpisowe na turnieje oraz obecność w rankingu. W ostatnich Letnich Mistrzostwach Polski Lekarzy pod patronatem PSTL w Zielonej Górze wzięło udział 126 zawodników. Na potwierdzenie tezy o dominacji lekarzy w tenisie należy wspomnieć, że w czerwcu tego roku, już drugi raz z rzędu w Poznaniu odbył się Trójmecz Tenisowy Lekarze-Prawnicy-Architekci.

Po raz drugi bezkonkurencyjni okazali się lekarze. W przyszłym roku PSTL będzie obchodził swoje 20-lecie istnienia, dlatego historia zatoczy koło i kolejne Letnie MP odbędą się w Olsztynie. Natomiast równolegle z Wimbledonem 2019 lekarze zagrają turniej na 4 kortach trawiastych w Michałówku koło Łowicza. Właścicielem kortów jest internista i wielki miłośnik tenisa Wojciech Pietrzak. Przed Wimbledonem trenowali u niego m.in. Iga Świątek i Kamil Majchrzak, a on sam został odznaczony przez PZT podczas Narodowego Dnia Tenisa w Warszawie w podziękowaniu za promocję polskiego tenisa.

Wszystkich lekarzy i dentystów zapraszamy do udziału w turniejach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy. Więcej informacji na stronie pstl.org.

Marcin Pokrzywnicki
Sekretarz PSTL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.