Marihuana osiągalna. Legalne leczenie konopiami w praktyce

We wrześniu pisaliśmy, że mimo wprowadzenia przepisów umożliwiających leczenie surowcem z marihuany, w praktyce taka terapia jest nieosiągalna. To już przeszłość.

Foto: pixabay.com

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, umożliwiająca sprzedaż w aptekach marihuany przeznaczonej do celów leczniczych w postaci surowca farmaceutycznego, obowiązuje już od ponad roku. Znaleźliśmy się w gronie wielu krajów na całym świecie, które taką terapię zalegalizowały.

Pierwsza jaskółka

Niestety jeszcze do niedawna legalne leczenie konopiami było w praktyce nie do zrealizowania, bo żadna z firm nie miała zgody na sprzedaż tego produktu w naszym kraju. 23 października Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pierwszą decyzję o dopuszczeniu do obrotu medycznej marihuany.

ZOBACZ WIĘCEJ: THC to główny psychoaktywny składnik aktywny marihuany

– To bardzo dobra wiadomość. Mam pod swoją opieką pacjentów, którzy takiej terapii potrzebują – mówi Jerzy Jarosz, anestezjolog, specjalista leczenia bólu, który jako pierwszy w kraju kilka lat temu otworzył punkt informacyjny leczenia marihuaną. Zarejestrowany surowiec ma postać suszu z konopi z THC w stężeniu 19 proc. (17,9–20,1 proc.) i CBD poniżej 1 proc. Zaliczany jest on do środków odurzających grupy 1-N.

– Na susz obowiązuje recepta Rpw. Pacjent może go stosować drogą wziewną. Lekarz musi po prostu wypełnić rubrykę dotyczącą stężenia substancji czynnej i ilości gramów z dopiskiem: „do waporyzacji”. Jest też możliwe sporządzenie receptury aptecznej, ale jak na razie nie opracowano jeszcze monografii do Farmakopei Polskiej, więc trudno nam, farmaceutom, będzie sporządzać z niego leki recepturowe – tłumaczy Małgorzata Wagner, farmaceutka, która pracuje w punkcie konsultacyjnym leczenia marihuaną w Koninie.

Nie ma gotowych rozwiązań

Dopuszczony do obrotu na polski rynek susz to tylko jedna z wielu odmian Cannabis. Każda z nich cechuje się innym stężeniem THC i CBD, są także produkty w postaci olejów czy np. żywic. Ten konkretny, zarejestrowany już w naszym kraju surowiec ma wskazania o różnym stopniu udokumentowania, w tym główne wskazania terapeutyczne to: ból chroniczny, nudności i wymioty spowodowane chemio- i radioterapią, zaburzenia snu i zaburzenia lękowe, choroba zwyrodnieniowa stawów, SM, epilepsja, PTSD, zespół wyniszczenia nowotworowego, depresja, RZS, uzależnienia, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

ZOBACZ WIĘCEJ: Punktów konsultacyjnych dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia marihuaną jest jak na lekarstwo

– Odmiana ta zawiera 19 proc. tetrahydrokannabinolu, ale tak naprawdę w terapii konopiami nie da się przyporządkować danego jej rodzaju do konkretnego wskazania. To kwestie bardzo indywidualne. Na jednego pacjenta podziała jedna odmiana, na drugiego inna, u trzeciego w ogóle nie będzie efektu. Trzeba to mieć na uwadze. Oczywiście im więcej odmian dostępnych na rynku, tym łatwiej dobrać optymalną terapię – zaznacza Małgorzata Wagner. Lekarze na razie nie mają wyboru, ale ta sytuacja pewnie szybko się zmieni.

W Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych czeka na rejestrację kilka kolejnych takich produktów, z różnych firm. Lekarz może zastosować leczenie medyczną marihuaną na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia. Jednak, jak podkreśla dr Jerzy Jarosz, przed jego kolegami i koleżankami jest sporo pracy do wykonania, gdyż w dalszym ciągu brakuje wiedzy na temat stosowania konopi. Tym bardziej, że jest to leczenie, które trzeba układać pod konkretnego pacjenta i nie ma gotowych wytycznych w tym zakresie

Lidia Sulikowska

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. matka i syn
  gru 23, 2018 - 10:47 AM

  nie wyrzucajcie pustych opakowań po medycznej – po zużyciu oddajcie palącym znajomym albo wystawcie na jakiejś aukcji, niech ludzie nie noszą suszu w ordynarnych dilpakach bo to proszenie się o szykany ze str mundurów
  (podaj dalej)

  ODPOWIEDZ
 2. Olej konopny
  sie 26, 2019 - 12:59 AM

  Nasz olej konopny jest czystym i silnym rakiem leczonym olejem z konopi indyjskich i wieloma innymi chorobami, a ten olej konopny jest w 100% czystym olejem konopnym ekstrahowanym z najwyższej jakości marihuany uprawianej przez nas i innych profesjonalnych hodowców w Teksasie, testowanych laboratoryjnie, które oferują na sprzedaż tutaj Nasz olej konopny jest pakowany w jednorazowe strzykawki od 50 gramów do 3000 gramów w celu łatwego dozowania, a jeśli potrzebujesz oleju z konopi indyjskich do leczenia raka, udaru mózgu, choroby Alzheimera, padaczki, skurczu mięśni, raka, schizofrenii, zaburzeń oddychania, cholesterolu, Ulga w bólu, zapalenie wątroby i wiele innych chorób, więc jeśli wiesz, że cierpisz z powodu któregokolwiek z tych problemów, rozważ swoje problemy, ponieważ nasz produkt jest markowy i dobrze znany na rynku konopi indyjskich i w większości szpitali, skontaktuj się z nami już dziś, aby umieścić twoje zamówienia dzisiaj email cannabisoilcompany2020@gmail.com lub możesz również skontaktować się z nami na WhatsApp +971586972467, zdrowie jest bogactwem, aby uratować się dzisiaj, ponieważ jest tylko jedno życie do życia i nie ma o innych na żywo, więc złóż zamówienie już dziś, a my dostarczamy nasz produkt bardzo szybko do dowolnej części świata, ponieważ jesteśmy sprawdzeni i zaufani.

  Olej konopny

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.