Prezydenckie seminarium „Wspólnie dla onkologii” (zdjęcia)

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działający od początku lutego pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej to niektóre z tematów seminarium „Wspólnie dla onkologii” zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Foto: Mariusz Tomczak

– Onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania finansowego, państwowego i instytucjonalnego – akcentował Andrzej Duda.

W debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego środowiska onkologicznego i eksperci z MD Anderson Cancer Center – największego na świecie centrum onkologii, z którym współpracują także polskie placówki.

Podczas spotkania prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe – obok chorób krążenia – znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, a u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.

– Z danych wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej – akcentował. Projekt ustawy o NSO Andrzej Duda podpisał i skierował do sejmu na początku stycznia.

W seminarium „Wspólnie dla onkologii” wzięli także udział: minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister Halina Szymańska, minister Paweł Mucha, prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, prof. Waldemar Priebe i  dr Konrad Dziobek, doradca Prezydenta RP.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.