400 osób z poprzednich lat sięgnęło po prawa wykonywania zawodu

Mamy 5400 wydanych praw wykonywania zawodu za 2018 rok, przy 5 tys. absolwentów – powiedziała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas w trakcie jednej z debat odbywających się w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Co oznacza ta różnica wskazana przez prezes NRPiP?

– Co znaczy, że jeszcze 400 osób z poprzednich lat sięgnęło po prawa wykonywania zawodu. W ciągu ostatnich trzech lat 3 tys. pielęgniarek i położnych powróciło do zawodu – powiedziała Zofia Małas.

Jak dodała, to bardzo pozytywny sygnał. W ocenie prezes NRPiP dokonało się to poprzez aktywne działania Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: odwiedziny na uczelniach oraz pokazywanie absolwentom, że to zawód przyszłości i że poprawiają się warunki płacy, jak i pracy.

– W ciągu trzech lat, poprzez bardzo intensywne działania na rzecz promocji zawodu pielęgniarki i położnej, udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski. Może w wieloletniej prognozie uda nam się zasypać lukę pokoleniową – powiedziała.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.