Czy powstanie Środkowoeuropejski Instytut Badań nad Rakiem?

Trwa dyskusja nad zmianą organizacji opieki onkologicznej w Polsce. Co na ten temat myśli prof. prof. Waldemar Priebe z MD Anderson Cancer Center (USA).

Foto: Mariusz Tomczak

– Równolegle ze zmianą podejścia do pacjentów należy podkreślić konieczność uruchomienia prawdziwych badań podstawowych w dziedzinie raka.

Znakomici naukowcy są, ale nie ma jednej instytucji, która na światowym poziomie pokrywałaby różne dziedziny badań podstawowych. Uważam, że w strategii [chodzi o Narodową Strategię Onkologiczną – przyp. red.] i nowym podejściu do onkologii w Polsce powinno się znaleźć miejsce na powołanie Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań nad Rakiem, który nie zajmowałaby się leczeniem, lecz właśnie badaniami podstawowymi.

Byłoby to centrum referencyjne, gdzie naukowcy z różnych instytucji, w tym także np. z Białorusi czy Ukrainy, mogliby napisać grant fundowany przez Agencję Badań Medycznych. Może warto pomyśleć, byśmy byli liderem w dziedzinie onkologii? Instytut może taką rolę spełniać. Dobrze by było, żeby nowe odkrycia w leczeniu różnych typów raka były w miarę możliwości jak najszybciej implementowane w Polsce. Nowe leki, nowe terapie, nowe kombinacje leków zmieniają się dynamicznie.

MD Anderson Cancer Center może pomóc nie tylko w dzieleniu się doświadczeniami, ale również w tym, by onkologia stała się siłą napędową biotechnologii w Polsce. Rozmawiałem m.in. z panem prezydentem Andrzejem Dudą o stworzeniu programu „top one hundred oncologists”, by wytrenować w Stanach Zjednoczonych w okresie pięciu czy więcej lat od 50 do 100 onkologów z Polski. To byłaby nowa generacja ludzi, którzy pociągnęliby naukę na światowym poziomie, mieliby bardzo dobre kontakty, mogliby kontynuować tę współpracę po powrocie do Polski.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.