Autorytet lekarza ginekologa ma znaczenie

Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka to ważny element programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Temat ten podejmuje obecna kampania edukacyjna programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, realizowana pod hasłem „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią”. Odbywa się ona w ramach Polskiego Tygodnia Karmienia Piersią, który potrwa do 1 czerwca.

W ramach tego programu przeprowadzono badanie ankietowe na temat karmienia piersią wśród mam i kobiet w ciąży. Zrealizowano je na grupie 3497 kobiet (w tym 3208 matek i 289 kobiet w pierwszej ciąży) metodą CAWI na stronie 1000dni.pl w dniach 8-29 kwietnia 2014 roku. Raport z badania opracował IIBR. Co z niego wynika?

Przyczyny zaprzestania karmienia

Większość mam decyduje się na rozpoczęcie karmienia, bo wierzy, że jest to najlepszy pokarm dla zdrowia i prawidłowego rozwoju ich nowo narodzonego dziecka (aż 95 proc. badanych). Ponad połowa mam uważa, że karmienie piersią jest procesem, którego można się nauczyć. Pozostałe wskazywały, że jest to coś naturalnego, dlatego każda kobieta umie karmić od razu, lub że jest to kwestia indywidualna i po prostu niektóre mamy wiedzą, jak karmić, inne nie.

Ponad 55 proc. kobiet w pierwszej ciąży uważa, że nauczy się karmić piersią w ciągu pierwszego tygodnia życia dziecka. Większość mam (60 proc.), które już nauczyły się karmić piersią, wskazywała, że zdobyła tę umiejętność bezpośrednio po porodzie. Najważniejsze przyczyny zaprzestania karmienia to:

  • miałam zbyt mało pokarmu (36 proc.),
  • uznałam, że dziecko było już zbyt duże, by karmić je piersią (25 proc.),
  • miałam wrażenie, że dziecko się nie najadało (20 proc.).

Doradca laktacyjny mało znany

Najczęściej wskazywanymi emocjami związanymi z karmieniem piersią są bliskość i miłość do dziecka (wskazane jako dominujące uczucia przy rozpoczynaniu karmienia przez odpowiednio 72 proc. i 67 proc. badanych). Stosunkowo duży odsetek spośród ankietowanych stanowią mamy, którym towarzyszył stres (35 proc.) i strach (38 proc.) w późniejszym etapie.

Największym autorytetem w dziedzinie karmienia piersią jest lekarz ginekolog (dla 31 proc. kobiet w ciąży i 33 proc. mam) oraz mama (wskazało tak 33 proc. kobiet w ciąży i 28 proc. mam). Natomiast zaledwie 15 proc. badanych wskazało doradcę laktacyjnego jako autorytet w dziedzinie karmienia piersią, choć o możliwości takiego wsparcia słyszało aż 86 proc. ankietowanych mam małych dzieci.

Komentarz eksperta

– Wyniki wskazują na większą świadomość zarówno kobiet w ciąży, jak i matek, dotyczącą karmienia piersią. Kobiety wiedzą, że pierwszym pokarmem, jaki powinno otrzymać dziecko po urodzeniu, jest mleko matki, deklarują, że karmiły lub będą karmić. W stosunku do wcześniej przeprowadzanych badań wzrasta ilość matek dłużej karmiących swoje dzieci piersią, w pełni świadomych zaleceń – uważa prof. Barbara Królak-Olejnik z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak jest w innych krajach?

Wciąż w naszym kraju istnieje spora grupa kobiet, które nie stosują się do zaleceń wyłącznego karmienia piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Jako przyczynę rezygnacji z karmienia najczęściej wymieniają brak pokarmu. Niewiele mam korzysta z porad doradcy laktacyjnego (na ogół są to kobiety z większych miast, z wyższym wykształceniem, mające więcej niż 30 lat).

– Podobne dane publikują Anglicy i Amerykanie. Również w Europie i na świecie zasadniczym powodem rezygnacji z karmienia, podawanym przez matki, jest brak pokarmu i wrażenie, że dziecko nie najada się. Trudno stwierdzić, czy takie opinie są medycznie uzasadnione oraz czy faktycznie lekarz pediatra zaleca dokarmianie, czy jest to decyzja mamy. Jestem przekonana, że rozpowszechnienie refundowanego poradnictwa laktacyjnego mogłoby wpłynąć jeszcze bardziej na zwiększenie wskaźników karmienia piersią – komentuje profesor.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.