Solaria podwójnie złe. Naukowcy odkryli coś ważnego

O tym, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka skóry, wiadomo od dawna. Niedawno naukowcy odkryli jednak coś jeszcze.

Foto: pixabay.com

W badaniu opublikowanym w „Journal of the National Cancer Institute” sprawdzono, jaki jest związek korzystania z solariów z wiekiem zachorowania na czerniaka oraz obecnością mutacji BRAFV600E w guzie.

W tym celu przebadano 114 chorych na czerniaka, którzy w przeszłości opalali się w solariach, oraz 222 chorujących na ten nowotwór, którzy nigdy tego nie robili. Wykazano, że u osób odwiedzających solaria rozpoznawano czerniaka skóry w młodszym wieku (52 vs 64 lata).

Mutacja BRAFV600E występowała częściej u tych, którzy kiedykolwiek w życiu skorzystali z solariów (43 proc. vs 28 proc.) oraz u osób, które zaczęły tam chodzić przed 25. r.ż. (62 proc. vs 31 proc.). Dodatkowo zauważono, że u opalających się w solariach, w porównaniu do osób nie odwiedzających ich w ogóle, czerniak częściej występował w obrębie skóry sporadycznie narażonej na działanie promieni słonecznych (66 proc. vs 52 proc.).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.