200 lat, Panie Profesorze!

2 sierpnia w Domu i Klubie Lekarza przy ul. Raszyńskiej w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia urodzin prof. dr. hab. Tadeusza Tołłoczki. Spotkanie przygotowało Towarzystwo Lekarskie Warszawskie wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

FOTO: Lidia Sulikowska

Na spotkanie jubilat przybył wraz z żoną. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, w tym przyjaciele i rodzina profesora, a także wiele osobistości związanych ze środowiskiem lekarskim oraz samorządem zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów.

Obecni byli m.in. wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej, prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, prezes TLW prof. Jerzy Jurkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Waldemar Kostewicz, a także prof. Sławomir Nazarewski, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Wojciech Noszczyk, prof. Leszek Pączek, prof. Henryk Skarżyński, dr Andrzej Misiak, dr Mieczysław Szatanek i dr Krzysztof Makuch.

Laudację na cześć jubilata wygłosił prof. Jacek Szmidt. Podczas swojego przemówienia przedstawił znakomity życiorys prof. Tadeusza Tołłoczki, podkreślając jego dokonania i zasługi dla medycyny, a także aktywność w ramach działalności samorządowej.

Wiceprezes Krzysztof Madej, który przybył na spotkanie w imieniu prezesa NRL Andrzeja Matyi, wręczył profesorowi pamiątkową grafikę autorstwa prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Kacpra Bożka pt. „Demonologia kliniczna”. Przeczytał też fragment listu prezesa NRL, w którym Andrzej Matyja pisze: „A tak prywatnie, jestem Ci ogromnie wdzięczny, że mimo różnych zwad i zaciętej rywalizacji między Warszawą a Krakowem zawsze bardzo ciepło mnie przyjmowałeś, wysłuchałeś, podzieliłeś się spostrzeżeniami i zarażałeś energią i zapałem. Każda nasza rozmowa była niewątpliwym zaszczytem, a obserwacja Ciebie w pracy lub poza nią była dla mnie inspiracją. Jesteś z tego niezwykłego pokolenia chirurgów, będących esencją elity, którzy obok swojej miłości do medycyny, darzyli gorącym uczuciem teatr, literaturę, malarstwo i inne sfery kultury. Przyznaję, że jedynym pozytywnym aspektem tego, że nie zostałeś prezesem samorządu lekarskiego jest to, że nie będę do Ciebie porównywany”.

– Każde pokolenie ma swoich bohaterów. Dla mojego pokolenia taką osobą jest prof. Tadeusz Tołłoczko – powiedział z kolei prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, a córka profesora Tołłoczki podkreślała, jak ogromną rolę ojciec odegrał w kształtowaniu jej charakteru. – Przez całe moje dzieciństwo towarzyszył mi stukot maszyny do pisania. Tato pisał rano, w południe, wieczór. Między tymi stukotami zadawał mi mnóstwo pytań. Najbardziej nie znosiłam, gdy pytał mnie: „tak czy nie?”. Po wielu latach zdałam sobie sprawę, że to pytanie uczyło, żeby być konkretnym, rzeczowym, a jednocześnie odpowiedzialnym za to, co się mówi. Dyskusje z tatą bywają trudne, często się nie zgadzamy, a argumenty taty czasem wydają się kontrowersyjne. To prawda, tato jest kontrowersyjny, ale kontrowersyjni są tylko ludzie wielcy. Tato, jesteś wielki – powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia córka jubilata.

Prof. Tadeusz Tołłoczko podzielił się przemyśleniami na temat życia, przemijania, medycyny jak również istoty samorządności lekarskiej, wspominał także o niektórych wydarzeniach związanych z jego karierą zawodową. Na koniec swojego wystąpienia podziękował za zorganizowanie uroczystości. Profesorowi wręczono m.in. oryginalny egzemplarz „Gazety Lekarskiej” sprzed 27 lat, w którym udzielił on wywiadu jako nowo wybrany rektor ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie (pełnił tę funkcję przez dwie kadencje).

LS

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.