Cytologia pod strzechą? Domowy test na wykrywanie raka

Czy domowe testy zastąpią cytologię w wykrywaniu raka szyjki macicy i stanów przednowotworowych?

Foto: pxabay.com

Podczas National Cancer Research Institute 2019 Cancer Conference przedstawiono wyniki brytyjskiego badania oceniającego przydatność domowych testów w wykrywaniu raka szyjki macicy i stanów przednowotworowych.

Wzięło w nim udział 600 kobiet po kolposkopii wykonanej z powodu nieprawidłowego wyniku cytologii i/lub dodatniego testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Analizie poddano pobrane przez kobiety w domu próbki moczu i wydzieliny z pochwy, oznaczając w nich status HPV oraz poszukując zmian przednowotworowych (CIN3+).

Czułość i specyficzność testu w próbkach moczu wyniosła odpowiednio 66 proc. i 72 proc., a w próbkach wydzieliny z pochwy – 71 proc. i 68 proc. Wyniki stanowią podstawę do dalszych prac nad domowymi testami wykrywania raka. Będą przydatne dla populacji kobiet niezgłaszających się na przesiewowe badania cytologiczne i w krajach, gdzie nie prowadzi się populacyjnych badań przesiewowych.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. elwira nośnik
    mar 15, 2020 - 03:53 PM

    Jakoś mi nigdy nie przyszło do głowy żeby samej się badać i sprawdzać tak stan mojego zdrowia. Zdecydowanie bardziej wolę się udać do lekarza żeby on mnie już dokładnie zbadał i powiedział co i jak. Zresztą jakiś rok temu wyszła mi nieprawidłowa cytologia i na początku miałam podejrzenie o duże zmiany, ale na szczęście po dalszej diagnostyce okazało się że są to zmiany których mogę się pozbyć stosując żel papilocare który oczywiście zakupiłam.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.