Zdrowe uszy i oczy na wakacjach

Każdego roku prawie 16 milionów Polaków wyjeżdża na urlop. Słoneczna pogoda sprzyja korzystaniu ze świeżego powietrza, pływaniu czy uprawianiu innych sportów. Powinniśmy jednak pamiętać, że woda i wiatr sprzyjają infekcjom zatok, uszu i oczu. O profilaktykę warto zadbać również przed urlopem.

Dr Michał Michalik

Pływanie a zapalenie ucha

Jednym z powszechnych schorzeń dopadających nas na urlopie jest zapalenie ucha zewnętrznego, czyli małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Pływanie i zamaczanie ucha, woda w basenie i wysoka temperatura sprzyjają infekcjom. Następnie rozwój drobnoustrojów bakterii lub grzybów powoduje ból, obrzęk, a w konsekwencji zatkanie ucha. A wtedy nie możemy się już cieszyć morską kąpielą, czy pływaniem w basenie.

– Ból ucha i dyskomfort podczas żucia to niepokojące objawy, które należy skonsultować z laryngologiem. Pamiętajmy, że nie wolno używać nam patyczków higienicznych, to tylko przyspiesza rozprzestrzenianie się procesu zapalnego. Jeżeli ból pojawi się podczas wakacji, niestety musimy również unikać zamoczenia ucha, czyli także kąpieli w basenie czy morzu. Dodatkowo niekorzystnie w takich sytuacjach działa lot samolotem lub nurkowanie potęgując ból – podkreśla dr Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi.

Latanie a uraz ciśnieniowy

Osoby aktywnie uprawiające sport również muszą pamiętać o profilaktyce chorób uszu. Często są one narażone na uraz ciśnieniowy (barotrauma). Może on być wywołany np. przez silny podmuch powietrza lub dużą zmianę ciśnienia w otaczającym środowisku. Skutkuje to uszkodzeniem struktur ucha środkowego i wewnętrznego. Objawem urazu są silne bóle, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Powinny o tym pamiętać, przede wszystkim osoby uprawiające sporty, m.in. nurkowanie, spadochroniarstwo czy baloniarstwo, jak również osoby zawodowo narażone na silne zmiany ciśnienia – piloci i osoby pracujące na wysokościach. Podobny problem związany z nagłymi zmianami ciśnienia (zaburzona borofunkcja) może również występować w zatokach.

– Uraz ciśnieniowy wymaga jak najszybszej konsultacji laryngologicznej, w trakcie której niezbędna jest ocena stanu przewodu słuchowego, błony bębenkowej oraz struktur ucha wewnętrznego. Leczenie chorób uszu wymaga zabiegu mikrochirurgicznego z zastosowaniem nowoczesnych technik mikroskopowych – zaznacza dr Michał Michalik.

Słońce i wiatr w oczy

Nasze oczy w trakcie okresu letniego również narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wiatr i słońce działają tak samo na nasze oczy jak na włosy, czy skórę, powodując wysuszenie. Film łzowy spełnia trzy funkcje musi nasze oko umyć, nawilżyć i dożywić. Jednak niekorzystne warunki klimatyczne często zaburzają te czynności.

Powszechną dolegliwością spotykaną w okresie wakacyjnym są infekcje związane z ciałem obcym w oku. Ziarenko piasku, kurz czy muszka, których oko nie może usunąć samoczynnie, są przyczyną uporczywych i męczących dolegliwości takich jak: ból, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie. Rogówka oka jest mocno unerwiona, więc tego rodzaju objawy utrzymujące się około 5-10 godzin muszą zostać skonsultowane z okulistą, pozwoli to zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.

Zespół suchego oka

Wysoka temperatura, niska wilgotność i częste przebywanie na powietrzu powodują również nasilenie objawów u osób cierpiących na zespół suchego oka. Często w okresie wakacyjnym osoby te skarżą się na nieustępujące bóle, uczucie piasku pod powiekami i suchość oczu.

– Oczy mogą być wrażliwe na wiatr i słońce, w przypadku nadmiernego łzawienia warto pamiętać o ochronie przed nadmiernym działaniem czynników zewnętrznych. W trakcie wakacji nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszach i czapkach z daszkiem. To skuteczne metody chroniące nasze oczy. Z drugiej strony nadmierne łzawienie może być powodowane niedrożnością dróg łzowych. W takim wypadku często istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, który jest skuteczny, bezpieczny i szybko uwalnia pacjenta od nadmiernego łzawienia – wyjaśnia dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu.

W trakcie wakacji warto również zwrócić uwagę na to, gdzie się kąpiemy i jaka jest jakość wody. W przypadku zanieczyszczonych akwenów wodnych nietrudno o zapalenie spojówek, które wymaga szybkiej interwencji.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.