26 kwietnia 2024

Przyszli lekarze przypominają o raku szyjki macicy

Co roku w Polsce około 3 tys. kobiet słyszy diagnozę raka szyjki macicy, a około 1,5 tys. umiera, co stanowi 15 proc. więcej niż europejska średnia.

Foto: pixabay.com

Wiele kobiet wciąż nie jest świadomych, że raka szyjki macicy można wcześnie rozpoznać, regularnie wykonując cytologię – z programów przesiewowych korzysta jedynie 1/4 Polek, a według badań IQS 65 proc. kobiet unika wizyt u lekarza, bo boi się zdiagnozowania choroby.

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, warszawski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland prowadzi akcję edukacyjną „Pink Lips”, która zachęca kobiety do regularnego wykonywania cytologii i dbania o swoje zdrowie.

Działalność polega m.in. na edukacji na stoiskach informacyjnych, w tym roku jednak ze względów epidemicznych IFMSA-Poland przeniosło ją do internetu, tak by była dostępna dla każdego. Symbolem akcji są różowe usta i kolor różowy – pod hashtagiem #pinklips można znaleźć setki zdjęć z różową szminką, również wykonanych przez znane aktorki, piosenkarki czy modelki.

Poza badaniami przesiewowymi, nieocenione znaczenie ma profilaktyka. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) został zidentyfikowany jako czynnik etiologiczny nowotworów złośliwych – m.in. raka szyjki macicy, ale również raka jamy ustnej, raka pochwy, raka prącia czy raka odbytu. Wirus ten jest przenoszony przez kontakt z naskórkiem oraz drogą płciową.

Istnieje szczepionka przeciwko HPV, która chroni przed najczęstszymi typami wirusa, tym samym redukując ryzyko zachorowania na nowotwór. Istotne jest jednak, by podać ją w młodym wieku. Niestety, jest ona kosztowna i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.