Jeszcze o kasach rejestrujących. Interpretacja organów podatkowych

Temat kas rejestrujących nie odchodzi do lamusa. W przestrzeni prawnej zaczynają pojawiać się interpretacje organów podatkowych dotyczące tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na jedną z nich, wydaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 7 maja 2021 r. (nr 0112-KDIL3.4012.89.2021.1.AK).

Foto: pixabay.com

Wynika z niej, iż „lekarz nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w kasie rejestrującej, ponieważ obowiązek ten dotyczy jedynie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych”.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się lekarz współpracujący wyłącznie z firmami i wystawiający faktury na swoje usługi. Wskazał on, że nie świadczy usług dla osób indywidualnych. Od organu podatkowego oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji musi wprowadzić kasę online od 1 lipca 2021 r., gdyż – jego zdaniem – obowiązek ten go nie dotyczył.

W wydanej interpretacji dyrektor KIS podkreślił, że z art. 111 ust. ustawy o VAT1 wprost wynika, iż obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej ciąży na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów, mianowicie: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Tym samym obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej nie wystąpi w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów, ponieważ sprzedaż na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) należy udokumentować fakturą. Organ zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez lekarza we wniosku o interpretację, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a co za tym idzie – nie ma obowiązku wprowadzenia kasy rejestrującej online od dnia 1 lipca 2021 r.

Beata Wierzchowska, radca prawny NIL

1 Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.)

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.