Za czym kolejka ta stoi? (wideo)

„Za czym kolejka ta stoi?” – pod takim tytułem 1 października w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona dostępności świadczeń zdrowotnych.

Foto: OIL w Warszawie

Konferencja składała się z trzech części. Pierwsza została poświęcona temu, jak na dostępność wpłynęła pandemia, druga – wynikom tegorocznego Barometru WHC, a ostatnia – rekomendacjo w kontekście wyników nowego Barometru.

Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care: – W Polsce nie ma problemu z jakością tylko z dostępnością świadczeń zdrowotnych i na to głównie skarżą się pacjenci. Średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne zmniejszył się w porównaniu do 2019 roku. W 2021 roku wynosił 3,4 miesiąca. Skrócił się jednak minimalnie. System tkwi w miejscu.

Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie: – Raport pokazał, że ruchy w długości kolejek nie są znaczące dla pacjentów – oni utykają w wielomiesięcznych kolejkach. Nie wykorzystujemy efektywnie tego, co mamy, na przykład narzędzi telemedycznych. Trzeba postawić zacząć mówić o historii zdrowia i choroby, postawić na profilaktykę, wzmocnić POZ w diagnostyce i wyprowadzić ją ze szpitali, umożliwić lekarzowi POZ stały kontakt ze specjalistą np. przez Skype.

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia:  – Mamy dziwną sytuację, bo w wielu podmiotach są listy oczekujących i jeszcze niedowykonanie. Niedowykonania z ubiegłego roku powinny być już dawno zakończone.

Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. – Dlaczego w zeszłym roku na wiosnę praktycznie nie było w Polsce epidemii? To dowód na to, jak działają interwencje niefarmakologiczne – wszyscy siedzieli w domu, chodzili w maskach nawet w parkach, starsi ludzie nie byli zakażani.

Tadeusz Jędrzejczyk, były prezes NFZ: – Wiemy, że poziom skorzystania ze szczepień jest niewystarczający. Dzięki szczepieniom mniej osób by zachorowało, mniej by się ustawiło w kolejkach do specjalistów i do rehabilitacji.

Marcin Czech, były wiceminister zdrowia: – Ja mam taki mikromodel badawczy w Instytucie – zaszczepiliśmy 94 proc. pracowników. O ile podczas drugiej fali zamykaliśmy oddziały z powodu braku personelu, to w trzeciej fali, już po szczepieniach, nie zachorował nikt.

Andrzej Jacyna, były prezes NFZ: – Byłem zbudowany postawą współpracowników, nikt nie poszedł na zwolnienie, wszyscy brali na siebie dużo większe ciężary niż do tej pory. Nawet kiedy personel mojego oddziału był zdziesiątkowany przez COVID-19, działaliśmy pełną parą, bo pracowaliśmy po prostu dużo więcej.

Nagranie z konferencji znajduje się poniżej.


„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia, który rozpoczął się 11 września. Więcej o jego przebiegu, postulatach medyków i rozmowach z resortem zdrowia oraz kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka można znaleźć TUTAJ.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.