Prezydium NRL apeluje o debatę nad stanem lecznictwa stomatologicznego

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o przeprowadzenie debaty nad stanem lecznictwa stomatologicznego w Polsce na forum sejmowej Komisji Zdrowia.

Foto: Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Naczelna Rada Lekarska od wielu lata zwraca uwagę na pogłębiający się problem stanu uzębienia, a tym samy stanu zdrowia obywateli.

„W dobie zawirowań gospodarczych, inflacji, wzrostu kosztów utrzymania rodzin pozbawienie obywateli realnej, podstawowej opieki stomatologicznej jest bardzo niebezpieczne, a dramatyczne skutki takich działań mogą być odczuwane przez wiele lat” – czytamy w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, który we wtorek został opublikowany na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

„Dług zdrowotny” obejmuje m.in. schorzenia stomatologiczne i również w takim samym stopniu, jak w innych dziedzinach medycyny skutki pojawiają się w różnym czasie i są bardzo poważne. Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” wskazują, że aż 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów.

„Z przykrością należy stwierdzić, że niewiele lepsze statystki dotyczą stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych. Dlatego też konieczne jest podejmowanie kompleksowych działań zwiększających zarówno świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie, jak również działań polegających na zapewnieniu szerokiej dostępności do leczenia stomatologicznego w ramach świadczeń gwarantowanych” – wskazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Naczelna Rada Lekarska od wielu lat wskazuje na zbyt niskie finansowanie stomatologii. Z powodu dramatycznie odbiegającej od realiów działalności leczniczej wyceny świadczeń stomatologicznych placówki stomatologiczne utraciły możliwość należytej opieki stomatologicznej w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Samorząd lekarski od dłuższego czasu alarmuje również o zjawisku marginalizowania znaczenia stomatologii publicznej, a przedstawiciele innych dziedzin medycyny, chcąc zasygnalizować „wypychanie ich” poza system świadczeń gwarantowanych, używają pojęcia „stomatologizacji”, jako synonimu zastępowania publicznej opieki zdrowotnej prywatną.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.