26 kwietnia 2024

Ebola zabija jak nigdy wcześniej

Dotychczas w Afryce Zachodniej zmarło ponad 1000 osób z powodu gorączki krwotocznej Ebola. Epidemia wybuchła w Gwinei w grudniu 2013 roku i trwa nadal, a wirus przedostał się także do Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii. To największa epidemia EVD w historii. Świat zaczyna się bać.

Foto: Mariusz Tomczak

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że sytuacja epidemiologiczna w regionie Afryki Zachodniej jest poważna, nie zaleca jednak wprowadzenia całkowitego zakazu podróżowania do rejonów ogarniętych epidemią. Wydała za to rekomendacje, aby państwa na całym świecie informowały swoich obywateli o istniejącej epidemii i metodach prewencji przed zakażeniem. Każdy kraj powinien być przygotowany na wykrycie przypadku zarażenia wirusem Ebola na swoim terenie i zabezpieczenie swoich obywateli przed jego dalszym rozprzestrzenianiem.

Europa w niebezpieczeństwie

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje o przedostaniu się wirusa poza region Afryki Zachodniej – podejrzenie zakażeniem Ebolą jest u mężczyzny przebywającego w Kanadzie, który niedawno wrócił z Nigerii. Podobną sytuację odnotowano w Rumunii, jednak w tym przypadku podejrzenie gorączki krwotocznej już wykluczono. Warto też przypomnieć, że poza rejon objęty epidemią wywieziono dwie osoby zarażone Ebolą, które pomagały chorym i same uległy zakażeniu. Jedna z nich to misjonarz (przewieziony do Hiszpanii), a druga – lekarz (przetransportowany do USA).

Informacja z ostatniej chwili: dziś zmarł hiszpański misjonarz, który zaraził się wirusem w szpitalu. To pierwsza śmiertelna ofiara epidemii EVD na naszym kontynencie.

Szczepionka tuż, tuż?

Gorączka krwotoczna Ebola ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności sięgający nawet 90 procent. Transmisja wirusa odbywa się poprzez kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkową. Dotychczas nie udało się opracować szczepionki, ale trwają intensywne prace w tym zakresie. Francuskie radio RFI poinformowało, że prawdopodobnie jeszcze we wrześniu mogą rozpocząć się badania kliniczne, a w 2015 roku szczepionka może być gotowa do użycia.

Sposoby obrony

Obecnie jedyne metody na uniknięcie zakażenia to, jak zaleca WHO, unikanie wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi, w tym także ciałami osób zmarłych. Należy też wystrzegać się kontaktów z dzikimi zwierzętami, nie jeść ich mięsa, a także dokładnie myć i obierać warzywa i owoce przed spożyciem, przestrzegać zasad higieny rąk, stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych oraz nie wchodzić tam, gdzie bytują nietoperze.

ls

Źródło: GIS, WHO