Porozumienie Organizacji Lekarskich wznowi działalność?

To odpowiedni moment na wznowienie działalności Porozumienia Organizacji Lekarskich, w którego skład wchodziła m.in. Naczelna Izba Lekarska i Porozumienie Zielonogórskie – mówią Łukasz Jankowski, Jacek Krajewski i Tomasz Zieliński.

Foto: NIL

Uproszczenie procesu refundacji, w tym jego automatyzacji oraz zniesienie określania poziomu refundacji na receptach – taki był główny temat spotkania prezesa NRL Łukasza Jankowskiego z władzami Federacji Porozumienie Zielonogórskie: prezesem Jackiem Krajewskim i wiceprezesem Tomaszem Zielińskim.

Doszło do niego w środę w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. Poza refundacją omówiono pola współpracy, w których mogliby wspólnie działać na rzecz środowiska. Czego dotyczyły rozmowy?

Refundacja vs lekarze

Samorząd lekarski wielokrotnie alarmował, że obecny system jest nieefektywny oraz przynosi wielomilionowe straty – ten problem prezes NRL zgłosił m.in. w piśmie do ministra zdrowia oraz prezesa Najwyższej Izby Kontroli. – Lekarz nie może ponosić odpowiedzialności za błędy wynikające z wysokości refundacji. Ma zajmować się pacjentem, a nie zastanawiać się nad ustalaniem poziomu odpłatności – powiedział prezes Łukasz Jankowski.

– Bez zmian zasad refundacji nie zajdzie automatyzacja tego procesu – stwierdził wiceprezes Tomasz Zieliński, tłumacząc, że żaden system nie zrozumie obecnych skomplikowanych zasad. – Trzeba to najpierw uporządkować, zastanowić się jak powiązać system refundacji z jasnymi kategoriami – dodał wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Kluczowa rola ICD-10

Jednym z pomysłów na usprawnienie pracy lekarzy i lekarzy dentystów mogłoby być dołączenie do Internetowego Konta Pacjenta historii rozpoznań chorób z możliwością jej aktualizacji. – Kody rozpoznania choroby ICD-10 wydają się tu kluczem. Lekarze znają te oznaczenia, używają ich na co dzień. Oparcie o nie systemu refundacji sprawiłoby, że stałby się on wygodniejszy, a weryfikacja rozpoznań szybsza i jaśniejsza – wskazał prezes Jacek Krajewski.

– Tego typu rozwiązanie wpłynęłoby korzystnie nie tylko na pracę POZ. Baza rozpoznań pomogłaby także w hospitalizacji – podsumował prezes NRL Łukasz Jankowski. Podkreślił, że należy nagłaśniać, jak i wspólnie wywierać nacisk na decydentów w tej kwestii.

Wskazał ogromną rolę Porozumienia Zielonogórskiego, które zrzesza pracodawców głównie działających w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – czyli lekarzy, którzy najczęściej wypisują recepty i muszą borykać się z określaniem poziomu refundacji.

Więcej o refundacji pisze red. Marta Jakubiak na łamach „Gazety Lekarskiej” – zapraszamy do lektury:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.