Klauzula sumienia wynika z Karty Praw Podstawowych UE

Klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta – przypomina Naczelna Izba Lekarska (NIL).

Foto: Sejm RP

„Wobec inicjatywy ustawodawczej Lewicy (chodzi o Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy – przyp. red.), domagającej się zniesienia klauzuli sumienia informujemy, że klauzula sumienia wynika m.in z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej” – napisano w czwartek 15 czerwca na profilu NIL na Twitterze.

Tego dnia na stronie Sejmu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakłada uchylenie art. 39 dotyczącego klauzuli sumienia. Projekt złożył klub Lewicy.

„Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjentek. Samorząd (lekarski – przyp. red.) podejmie działania zmierzające do poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej, tak by przypadki zgonów okołoporodowych ograniczyć do minimum” – dodano w krótkim wpisie.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Lucyna Sz
  cze 29, 2023 - 07:12 PM

  No to jest bardzo łądne, ale tzw. „klauzula sumienia” nie jest potocznie nazywana „klauzulą braku sumienia” bez powodu.
  Bowiem prawo pacjentek do życia jest nadrzędne wobec wszelkich dyrektorskich widzimisię, zwłaszcza typu „my tu sobie za Janem Pawłem schowamy pospolitą pogardę dla życia kobiet”. A takie widzimisia powinny skutkować natychmiastowymi konsekwencjami zawodowymi i karnymi.
  A co do Karty Praw Podstawowych, przypominam, że Polska nie podpisała właśnie z powodu lekarskiego lobby antyaborcyjnego, więc pacjentki proszą o ograniczenie hipokryzji w tym antykobiecym szaleństwie.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.