Nowa metoda walki z cukrzycą

Australijscy badacze odkryli, że wśród pacjentów z cukrzycą typu drugiego, którzy przyjmowali leki obniżające ciśnienie tętnicze, zanotowano zmniejszenie śmiertelności całkowitej i sercowo-naczyniowej, które utrzymuje się jeszcze przez wiele lat po zakończeniu tego leczenia.

Foto: Marta Jakubiak

Okazuje się, że nawet sześć lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia (polegającym na podawaniu połączenia inhibitora ACE i diuretyku przez prawie pięć lat) u pacjentów z cukrzycą typu 2 utrzymywało się niższe ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych. Wyniki przedstawiono podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się we wrześniu w Barcelonie, a także opublikowano w „The New England Journal of Medicine”.

– Wyniki badań wskazują na znaczenie intensywnego leczenia obniżającego ciśnienie krwi u tej grupy chorych. Dobra wiadomość jest taka, że korzyści trwają dłużej niż samo leczenie. Jeszcze ważniejsze jest to, że aktywne leczenie jest potrzebne zarówno w krótkim, jak i w długim okresie, aby maksymalnie zwiększyć liczbę uratowanych pacjentów – mówi prof. John Chalmers z George Institute for Global Health i Uniwersytetu w Sydney, który prowadził obserwacje.

Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę chorują 382 miliony osób, z czego większość właśnie na tę typu drugiego. Powoduje ona choroby serca, ślepotę, niewydolność nerek, amputacje kończyn i udar mózgu. Jest ona także jedną z dziesięciu najczęstszych przyczyn zgonu.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.