18 września 2024

Centralna e-rejestracja: nabór do pilotażu

W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Pilotaż, poza aspektem czysto finansowym, stanowi okazję do przetestowania działania nowej funkcjonalności oraz przygotowania się na jej wdrożenie w przyszłości.

Fot. pixabay.com

Placówki medyczne, które wejdą do pilotażu, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Pierwszy – choć tylko jednorazowy – bonus dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania.

Kolejne środki będą przyznawane za każde zrealizowane świadczenie wykonane w ramach pilotażu i odnotowane w platformie P1. Stawki ryczałtu zależą od rodzaju oprogramowania, z którego korzysta placówka. Szczegółowe warunki otrzymania dodatkowych środków są opisane w rozporządzeniu ministra zdrowia: https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000121201.pdf.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski są przyjmowane przez oddziały wojewódzkie NFZ. Mogą je składać placówki, które mają zawartą umowę na realizację badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy oraz wizyt w poradni kardiologicznej. Warunkiem koniecznym jest także korzystanie z oprogramowania podłączonego do platformy P1, które umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych.

NFZ zapewnia, że po złożeniu dokumentu i sprawdzeniu wymagań, dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu niezwłocznie podpisze umowę na realizację pilotażu. Jest on zaplanowany do 30 czerwca 2025 roku. Etap ewaluacji programu pilotażowego zakończy się 31 października 2025 roku.

Skala problemu

Docelowo centralna e-rejestracja ułatwi pacjentom zarządzanie terminem swojej wizyty bez wychodzenia z domu. Będzie można łatwiej ją odwołać lub zmienić termin. Wszystko ma odbywać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

NFZ monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje ze świadczeń. W 2023 roku takich przypadków było prawie 1,3 mln w ramach 40 świadczeń. Najwięcej (ponad 420 tys.) dotyczyło ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Często nieodwoływane były również świadczenia z zakresu kardiologii (280 tys.) i fizjoterapii ambulatoryjnej (ponad 180 tys.).

Źródło: NFZ