15 lipca 2024

Certyfikat covidowy po trzeciej dawce przypominającej ważny dłużej

Ważna informacja dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Unijny Certyfikat Covid (UCC) będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Po decyzji resortu zdrowia Unijny Certyfikat Covid (UCC) jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej. – Wydłużenia okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej – powiedział minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson – pierwszej dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta oraz aplikacji mObywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce POZ lub punkcie szczepień.

Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18. r.ż., u której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku.

Osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat, mogą korzystać z trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki firmy Johnson & Johnson). W przypadku tych osób, decyzja o wydłużeniu ważności certyfikatów zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

Więcej informacji na temat tego, jak umówić się na podanie przypominającej dawki szczepionki można znaleźć na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/trzecia-dawka-dla-wszystkich-doroslych.