18 kwietnia 2024

Dane o pandemii to dobro publiczne

„Jedynym wiarygodnym źródłem danych dotyczących rozwoju epidemii są przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Na poziomie lokalnym przekazują je też wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne” – przypominają służby prasowe rządu.

Foto: pixabay.con

Informacja na ten temat ukazała się na rządowej stronie internetowej www.gov.pl pt. „Dane o epidemii to dobro publiczne pomagające chronić zdrowie i życie obywateli”, w której podkreślono, że rzetelne i sprawdzone informacje przekazywane są na bieżąco.

Informacje i dane na temat stanu epidemii w kraju przekazywane są za pośrednictwem codziennych konferencji prasowych, rządowych stron internetowych, w tym przede wszystkim www.gov.pl/koronawirus i portali społecznościowych: Twitter KPRM i Twitter MZ.

Dodatkowo na szczeblu lokalnym udostępniają je wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne: wykaz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Każdego dnia publikowany jest szczegółowy raport dotyczący liczby zachorowań i zgonów związanych z COVID-19.

Publikowane dane są sprawdzone i potwierdzone – zbierane zgodnie z ustawowym obowiązkiem od laboratoriów i lekarzy. Wszystkie zachorowania i zgony zgłoszone do inspekcji sanitarnej są uwzględniane w oficjalnych statystykach” – wskazano w informacji.