24 kwietnia 2024

Dofinansowanie dla Centrum Sportu GUMed

Rektor prof. Marcin Gruchała, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski oraz prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej budowie nowoczesnego Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencja prasowa

W spotkaniu, które odbyło się w czwartek uczestniczyli również posłowie na Sejm, kanclerz Marek Langowski oraz mgr Anna Kubicka, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu GUMed.

– To ogromne święto dla naszej uczelni, bo po 70 latach funkcjonowania Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Hallera w starych, przedwojennych obiektach budujemy nowoczesne Centrum Sportu GUMed – mówił rektor prof. Marcin Gruchała.

Inwestycja ta nie byłaby możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, współpracy z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej i przy ogromnym wsparciu posłów Pomorza – Grzegorza Raczaka i Janusza Śniadka.

Na budowę nowoczesnego Centrum Sportu Uczelnia otrzyma w latach 2017-2018 łącznie 7,2 mln zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Partnerem strategicznym inwestycji szacowanej na blisko 19 mln zł jest Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Wizualizacja obiektu

– Ministerialna dotacja była możliwa dzięki połączeniu sportu akademickiego ze sportem zawodowym. Połączenie aktywności studentów z aktywnością wyczynową to jest najlepszy model, żeby krzewić kulturę fizyczną w społeczeństwie – wyjaśnił wiceminister sportu Jarosław Stawiarski.

– Brakuje nam przede wszystkim obiektów treningowych, dlatego bardzo się cieszę z tego wspólnego przedsięwzięcia i podjętej współpracy – dodał prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.

Centrum Sportu GUMed powstanie na działce przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku. W ramach inwestycji przewidziano: kompleksową realizację budynku hali sportowej wraz z budową parkingu podziemnego, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Prace budowlane rozpoczęły się 18 lipca planowany termin zakończenia to koniec sierpnia 2018 r.

W budynku znajdować się będą m.in. arena sportowa o powierzchni 1100 m2 z boiskami do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz sale ćwiczeń do aerobiku, squasha, wschodnich sztuk walki i zapasów. W obiekcie zaprojektowano także: trybunę na 748 miejsc, 2 zespoły szatniowo-sanitarne dla mężczyzn i kobiet, w tym również dla osób niepełnosprawnych, garaż podziemny na 103 miejsca postojowe i stojaki na 22 rowery.