19 czerwca 2024

Drugi lekarz w dziejach Polski został premierem

Dziś prezydent powołał Ewę Kopacz na premiera. W złożonej przysiędze zapewniła, że „dochowa wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej”, a „dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli” będą dla niej „najwyższym nakazem”. – Tak mi dopomóż Bóg – zakończyła.

Foto: Paweł Kula

–  Chciałbym życzyć umiejętności koncentracji na sprawach najważniejszych, bo tego będzie wymagał ten rok – tymi słowami do nowej pani premier i członków jej gabinetu zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski.

Będę egzekwować zaangażowanie

Dzisiaj zostali również zaprzysiężeni ministrowie. Na dotychczasowym stanowisku pozostał m.in. szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz (zobacz więcej). – Będę każdego dnia egzekwować w 100 procentach zaangażowanie i skuteczność moich ministrów. Tak, jak będę skutecznie egzekwować je od siebie. To będzie dobry i pracowity rząd – powiedziała podczas uroczystości nowa prezes Rady Ministrów. Warto dodać, że wicepremierem został dotychczasowy minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Druga po Sławoju Składkowskim

Ewa Kopacz zastąpiła na stanowisku premiera Donalda Tuska, który za kilka tygodni stanie na czele Rady Unii Europejskiej. Jest ona drugim w dziejach Polski lekarzem na stanowisku premiera (poprzednim był gen. Felicjan Sławoj Składkowski, pełniący tę funkcję od 15 maja 1936 roku do 30 września 1939 roku).

1 października usłyszymy exposé

W przyszłą środę Ewa Kopacz wygłosi w Sejmie exposé (czyli program działania Rady Ministrów) i zwróci się do posłów o udzielenie wotum zaufania dla swojego gabinetu. Wotum zaufania niższa izba naszego parlamentu uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.