20 maja 2024

Kiedy e-recepta? Kiedy e-skierowanie?

Prawdopodobnie już w lutym przyszłego roku w wybranej części kraju lekarze, farmaceuci i pacjenci będą mogli przetestować system do obsługi elektronicznych recept. Wystawianie recepty w postaci elektronicznej ma być obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku.

Wystawianie recepty w postaci elektronicznej ma być obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku

Foto: foter.pl

Informacji na ten temat udzielił dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Węgrzyniak podczas zorganizowanej przez CSIOZ konferencji. Zadeklarował, że za 8 miesięcy  planowane jest przetestowanie e-recepty w jakiejś części naszego kraju.

– Na luty 2018 roku zaplanowane jest wprowadzenie e-recepty. Na  październik 2018 roku zaplanowane jest uruchomienie e-skierowania oraz wprowadzenie systemu dla zdarzeń medycznych i wymiany dokumentacji medycznej – informował dyrektor Marcin Węgrzyniak.

Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, również obecny na tym spotkaniu, wyraził zadowolenie, że CSIOZ podejmuje temat informatyzacji podmiotów leczniczych. Jednocześnie dodał, że obecnie niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. – Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało już pierwszą wersję dokumentacji integracyjnej w zakresie zapisu i odczytu elektronicznych recept. Ponadto zapowiedziano, że już od 1 lipca br. system będą mogły testować firmy przygotowujące programy gabinetowe.

Warto dodać, że od 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać elektroniczna dokumentacja medyczna. – Nie ma jednego, idealnego rozwiązania systemu IT dla gabinetu lekarskiego czy dentystycznego, który można by było wskazać – uważa Mirosław Przastek, pełnomocnik dyrektora CSIOZ ds. współpracy z interesariuszami.