18 lipca 2024

Kopacz: będą dodatkowe pieniądze dla lekarzy

Budżet państwa sfinansuje specjalizacje dla 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. – Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na wizytę lekarską – obiecała dziś w Sejmie premier Ewa Kopacz podczas wygłaszania swego exposé.

Ewa Kopacz wygłasza exposé. Foto: Krzysztof Białoskórski

Jak powiedziała Ewa Kopacz, w najbliższym czasie najważniejszym zadaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza będzie wdrożenie pakietu kolejkowego i onkologicznego. – Myślimy też o stworzeniu Instytutu Geriatrii, który pomoże wykształcić lekarzy geriatrów, których dziś w Polsce dramatycznie brakuje – dodała pani premier.

Zwiększenie dostępu Polaków do opieki medycznej ma być oczkiem nowego rządu w obszarze ochrony zdrowia. Zajmie się tym dotychczasowy szef resortu zdrowia.

– Z jednego musimy sobie zdawać sprawę: skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach będzie realne tylko w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy będzie łatwiejszy, gdy specjalistów będzie więcej. Mamy na to rozwiązanie i znaleźliśmy na to dodatkowe środki w budżecie państwa – zapowiedziała następczyni Donalda Tuska.

Za premierostwa Ewy Kopacz zmiany mają dotknąć także szkoły. Już od 1 września przyszłego roku ma z nich zniknąć tzw. śmieciowe jedzenie. To dobra informacja dla dzieci i… dietetyków.

Kopacz jest drugim w dziejach Polski lekarzem sprawującym urząd premiera (zobacz więcej). – Nie proszę o sto dni spokoju. Proszę o sto dni współpracy – zaapelowała do polityków. Głosowanie nad wnioskiem prezesa Rady Ministrów o udzielenie rządowi wotum zaufania zaplanowano na dzisiejszy wieczór. Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.