27 maja 2024

Koronawirus na świecie. Druga fala

W listopadzie przybyło ok. 20 mln nowych zakażonych SARS-CoV-2 na całym świecie – to więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy trwania pandemii i niemal dwa razy więcej niż w październiku.

Foto: pixabay.com

Wirus nie odpuszcza, a w niektórych krajach jest aktywny jak nigdy dotąd.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, w sumie od początku roku do 29 listopada odnotowano ok. 63 mln zakażeń koronawirusem. 18 mln z nich to przypadki aktywne (0,6 proc. to pacjenci w stanie bardzo poważnym/krytycznym). Z powodu COVID-19 zmarło ok. 1,5 mln ludzi.

Wyjątkowo trudna sytuacja jest w Europie i Ameryce Północnej. Dotychczas najwięcej osób zakażonych potwierdzono w USA – 13,7 mln (z czego aż 4 mln to zakażenia z listopada). Na drugim miejscu znalazły się Indie (9,4 mln), a dalej Brazylia (6,3 mln) i Rosja (2,3 mln). Kolejną pozycję zajęła Francja z liczbą 2,2 mln zakażonych, z czego zdecydowana większość to przypadki aktywne.

Sytuacja w tym kraju jest wyjątkowo trudna – o ile na koniec września odnotowano tam w sumie 516 tys. zakażonych, to w ciągu kolejnych dwóch miesięcy przybyło ok. 1,7 mln nowych przypadków. W listopadzie wyjątkowo duże przyrosty (rzędu 600-800 tys.) zakażeń można też było zaobserwować m.in. we Włoszech, w Niemczech i Polsce.

Dotychczas najwięcej zgonów było w USA (273 tys.), Brazylii (173 tys.), Indiach (137 tys.), Meksyku (105 tys.), Wielkiej Brytanii (58 tys.), we Włoszech (54 tys.), Francji (52 tys.), w Iranie (48 tys.) i Hiszpanii (45 tys.). Jeśli jednak spojrzeć na liczbę zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego kraju, to zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja jest w Belgii, duży problem mają pod tym względem także m.in. Hiszpania, Peru, Wielka Brytania, Włochy.

W Polsce do 29 listopada potwierdzono 985 tys. zakażeń koronawirusem (13. miejsce na świecie), z czego ok. 409 tys. to przypadki aktywne. Ponad 17 tys. osób zmarło. Listopad był wyjątkowo trudny dla naszego kraju – dla porównania na koniec października było ok. 362 tys. zakażonych – zajmowaliśmy wówczas 28. miejsce na świecie pod względem liczby osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Jednym z elementów walki z pandemią jest wykonywanie testów w kierunku zakażenia. Wśród krajów, które wykonują ich dużo w przeliczeniu na liczbę populacji, są m.in. Luksemburg, Dania, Islandia, Singapur, Wielka Brytania, Izrael czy USA. Polska pod tym względem zajmuje dalekie, 84. miejsce (stan na 29 listopada).