23 listopada 2024

Lekarze dentyści ratują życie

Rak jamy ustnej jest tematem przewodnim wrześniowej akcji Rady Europejskich Lekarzy Dentystów. Nawiązując do wydarzeń związanych z obchodami marcowego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (projekt FDI) i kontynuując te działania na poziomie europejskim, Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) podjęła inicjatywę propagowania zarówno wśród nas, lekarzy dentystów, jak i wśród naszych pacjentów informacji na temat nowotworów jamy ustnej.

Foto: freeimages.com

Działania te rozpoczęły się już w czerwcu br., gdy z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego, Alojza Peterle, który jest przewodniczącym grupy parlamentarnej ds. przeciwdziałania nowotworom MAC (Members of European Parliament Agaist Cancer), odbyło się spotkanie, przy ścisłej współpracy z CED, pod hasłem „Rak jamy ustnej – lekarze dentyści ratują życie”.

W spotkaniu tym, poza parlamentarzystami grupy MAC i członkami zarządu CED, wzięli udział przedstawiciele krajowych organizacji stomatologicznych. Polskę, z ramienia Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL, reprezentowała dr hab. Halina Borgiel-Marek. Jej szczegółowe sprawozdanie jest dostępne na stronie internetowej NIL.

Obecnie CED przekazuje za pośrednictwem mediów informacje nt. alarmujących danych o rosnącej częstotliwości występowania nowotworu w tej lokalizacji oraz o wysokiej śmiertelności chorych. Lekarzom dentystom CED przypomina o tym, że ich rola w profilaktyce i we wczesnej diagnostyce jest zasadnicza. Stomatolodzy powinni stale zalecać pacjentom regularne wizyty – również pod kątem diagnostyki nowotworowej.

Powinni też angażować się w promocję zdrowego trybu życia, wyjaśniając pacjentom, jakie są czynniki ryzyka i jak je zmniejszać albo eliminować. Pacjentom CED zwraca uwagę na najistotniejsze czynniki ryzyka nowotworów jamy ustnej, podkreślając, że wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse wyleczenia, a wszelkie opóźnienia zwykle prowadzą do śmierci chorego. Z tego względu regularne wizyty u stomatologa są jednym z kluczowych środków zapobiegawczych.

CED, oprócz podejmowania własnych działań, zachęca organizacje krajowe do czynnego włączenia się do tej kampanii informacyjnej poprzez rozpowszechnianie informacji opracowanych przez CED czy organizowanie spotkań z lekarzami, pacjentami, politykami i innymi osobami mającymi wpływ na system ochrony zdrowia.

Anna Lella
Prezydent elekt Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI)

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 8-9/2015


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Więcej na ten temat piszemy tutaj.