5 października 2024

Łukasz Jankowski: chwila próby

W tych dniach wszyscy żyjemy informacjami napływającymi z południa kraju, dotyczącymi sytuacji powodziowej – pisze prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w felietonie dla „Gazety Lekarskiej”.

Fot. Monika Szałek

Relacje z pierwszej ręki, od naszych kolegów i koleżanek pracujących na zalanych terenach, budzą przerażenie, a jednocześnie powodują, że rodzi się w nas wszystkich silna potrzeba solidarności z pokrzywdzonymi

Mam przed oczami dramat ewakuowanego szpitala w Nysie. Nie da się w takiej chwili uciec od refleksji nad tym, jakie myśli chodzą po głowie lekarza mającego dyżur w zalewanym wielką falą powodziową szpitalu, przygotowującego chorych do ewakuacji.

Lekarza, który jednocześnie zdaje sobie sprawę, że kilka domów dalej, w tym samym zagrożonym powodzią mieście, czeka na jego powrót cała rodzina. Nie da się uciec od myśli, jak w chwili próby wygląda nasz ciężki i odpowiedzialny zawód i jakiego heroizmu i poświęcenia może wymagać. Jak hasło troski i odpowiedzialności za chorych urzeczywistnia się w momentach próby.

Przypomnijmy sobie te wydarzenia i postawę naszych kolegów i koleżanek, kiedy następnym razem usłyszymy, że „lekarz to przecież zawód jak każdy inny” albo „lekarze są pazerni i nie liczą się dla nich pacjenci”. Przypomnijmy niedawny przecież COVID-19 i grożące nam wciąż wyzwania związane z bliską geograficznie wojną. Pamiętajmy, jak stając w sytuacji po ludzku trudnej, polscy lekarze każdego dnia pokazują, że dobro chorego jest dla nich dobrem najwyższym.

W tych trudnych dniach chcemy i musimy być solidarni ze wszystkimi członkami naszej lekarskiej społeczności. Dlatego samorząd natychmiast przystąpił do działania. W Naczelnej Izbie Lekarskiej powstało centrum koordynacyjne, zbierające informacje o potrzebach lekarzy pokrzywdzonych przez żywioł. W gotowości do niesienia pomocy finansowej poszkodowanym jest nasza izbowa fundacja Lekarze Lekarzom. W niesienie pomocy rzeczowej, ale też organizacyjnej, zaangażowały się okręgowe izby lekarskie.

Żaden lekarz nie może pozostać bez wsparcia swojego samorządu. I żaden nie pozostanie. W tym kontekście dziękuje za wszystkie telefony i zgłoszenia od Państwa, bo często pokazują one hierarchię wartości, które reprezentujemy jako środowisko. Bo jak inaczej niż przez na co dzień nawet nieuświadomiony pryzmat walki o dobro pacjenta odebrać można telefon: „Pomóżcie, nie mogę dojechać na dyżur w szpitalu”, albo „Próbuje dostosować po zalaniu mój gabinet, żeby jak najszybciej móc przyjmować chorych”. Bardzo dziękuje Państwu za to świadectwo wartości całego naszego środowiska.

Ze swojej strony mogę zagwarantować, że taki prawdziwy i sprawdzony obraz naszej grupy zawodowej będziemy jako Naczelna Izba Lekarska upowszechniać i promować w opinii publicznej. Oddzielne słowa wsparcia kieruję do osób wciąż walczących z żywiołem i likwidujących skutki powodzi. Nie jesteście sami.

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Lekarze pomagają lekarzom

Naczelna Izba Lekarska włączyła się w pomoc poszkodowanym lekarzom. Wystarczy podać swoje dane oraz krótko opisać zakres potrzebnego wsparcia. Formularz jest dostępny na stronie NIL: https://nil.org.pl/powodz2024.

Fundacja Lekarze Lekarzom organizuje zbiórkę pieniężną mającą na celu wsparcie ofiar obecnej powodzi, która dotknęła południową Polskę. W tragicznej sytuacji znalazły się tysiące Polaków, w tym lekarze i lekarze dentyści, którzy stracili swoje domy i dorobek życia. Fundacja Lekarze Lekarzom została założona po powodzi w 2010 roku, aby wspierać lekarzy oraz ich rodziny w sytuacjach kryzysowych.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Lekarze Lekarzom:

  • PL 31 1240 6263 1111 0010 4779 2541
  • Bank Pekao S.A. SWIFT, BIC: PKOPPLPW
  • Tytuł przelewu: „dla Powodzian”