6 października 2024

Wsparcie dla powodzian. Co robi środowisko lekarskie?

Lekarze i lekarze dentyści poszkodowani przez powódź mogą liczyć na wsparcie ze strony instytucji państwa, a także swoich koleżanek i kolegów. W pomoc włączyła się Naczelna Izba Lekarska, izby okręgowe i Fundacja Lekarze Lekarzom.

Fot. https://x.com/KosiniakKamysz

„Każdy poszkodowany przez powódź ma prawo do natychmiastowej pomocy doraźnej w wysokości 10 tysięcy złotych, do 100 tysięcy na remont, do 200 tysięcy na odbudowę domu. Bezzwrotnie. Możliwe będą także inne formy pomocy” – napisał premier Donald Tusk we wtorek w mediach społecznościowych.

We wtorek, w czasie konferencji prasowej we Wrocławiu, szef rządu doprecyzował również poniedziałkowy komunikat o możliwości składania przez osoby poszkodowane przez powódź wniosków o pomoc finansową – doraźną i bezzwrotną. Chodzi o 8 tysięcy złotych z tytułu pomocy społecznej oraz 2 tysiące złotych zasiłku powodziowego.

– Ten podwójny wniosek, 8 tysięcy plus 2 tysiące, daje razem 10 tysięcy na natychmiastową pomoc związaną z dramatem utraty środków do życia. Procedura jest bardzo prosta: wniosek składamy w ośrodku pomocy społecznej na poziomie gminy miejskiej – podkreślił premier. Dodał, że pieniądze są po to, by „przez najbliższych kilkanaście dni” powodzianie po prostu mieli „za co żyć”.

NIL: pomoc i solidarność

W trakcie trwającej powodzi w południowej Polsce swoje domy i dorobek życia stracili m.in. lekarze i lekarze dentyści. Żywioł uszkodził niektóre placówki medyczne, zarówno te duże, jak i małe. W pomoc poszkodowanym aktywnie włączyła się Naczelna Izba Lekarska (NIL). „Dziś priorytetem jest jak najpilniejsza pomoc i solidarność naszego środowiska” – napisano w komunikacie na stronie NIL.

Ze strony samorządu lekarskiego koordynatorką pomocy dla powodzian jest Iwona Kania, zastępca rzecznika prasowego NIL, z którą można skontaktować się pod numerem telefonu 532 353 243 lub e-mailowo: iwona.kania@nil.org.pl. NIL prosi o zgłaszanie informacji o poszkodowanych lekarzach i lekarzach dentystach, którzy potrzebują wsparcia, za pośrednictwem specjalnego formularza: https://forms.office.com/e/efEHVyBZyC.

Jak pomagają okręgowe izby lekarskie

W obliczu tragedii, która w ostatnich dniach dotknęła mieszkańców południowej Polski, rozmaite działania podejmują izby okręgowe. Wielkopolska Izba Lekarska ogłosiła zbiórkę materiałów higienicznych, Dolnośląska Izba Lekarska uruchomiła punkt pomocy dla poszkodowanych lekarzy i lekarzy dentystów, a Beskidzka Izba Lekarska przypomniała, że istnieje możliwość otrzymania środków w ramach Komisji Socjalnej. To tylko kilka wybranych przykładów.

Z kolei Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku zaapelowała o udział w zbiórce pieniężnej organizowanej przez Fundację Lekarze Lekarzom. Podobny komunikat pojawił się m.in. na stronach internetowych Śląskiej Izby Lekarskiej i Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Fundacja Lekarze Lekarzom

Fundacja Lekarze Lekarzom organizuje zbiórkę pieniężną na rzecz wsparcia powodzian – lekarzy i lekarzy dentystów, a także ich najbliższych. – Dziś, w obliczu nowych ponownie mobilizujemy siły, aby nieść pomoc osobom poszkodowanym dramatycznymi skutkami powodzi – mówi prezes fundacji Mariusz Janikowski.

– Fundacja została założona po powodzi w 2010 roku, aby wspierać lekarzy oraz ich rodziny w sytuacjach kryzysowych. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w zbiórce. Każda, nawet najmniejsza, wpłata ma znaczenie i może przyczynić się do odbudowy życia osób dotkniętych tym nieszczęściem – dodaje.

Wpłaty należy kierować na konto Fundacji Lekarze Lekarzom:

  • PL 31 1240 6263 1111 0010 4779 2541
  • Bank Pekao S.A. SWIFT, BIC: PKOPPLPW
  • Tytuł przelewu: „dla Powodzian”

W trakcie kilkunastu lat działalności Fundacja Lekarze Lekarzom rozdysponowała pomoc o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. O jej aktywności więcej można przeczytać tutaj: