12 września 2024

Niedzielski: nie jestem na wojnie z lekarzami, ale no fault nie będzie

Nie odpuszczę – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odnosząc się do ustawy o jakości odrzuconej kilkanaście dni temu przez Sejm.

Adam Niedzielski. Foto: MZ

Minister Adam Niedzielski od dawna upatrywał w niej klucz do zmiany filozofii systemu ochrony zdrowia w Polsce. W jego opinii konsekwencją wejścia w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta byłoby płacenie nie za wykonanie świadczeń, lecz także za ich jakość, na czym skorzystaliby pacjenci.

– Ustawa o jakości to temat zbyt ważny dla pacjentów, którego nie mogę odpuścić. Jak patrzymy na to, co udało się osiągnąć rządowi PiS, to takim faktem jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Dzięki temu możemy myśleć o reformowaniu całego systemu – powiedział minister Adam Niedzielski w poniedziałek 24 kwietnia w czasie trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, pacjenci muszą mieć poczucie, że są beneficjentami zmian wprowadzonych przez rządy Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło. – Trzeba zacząć rozliczać te nakłady i to, na co je wydajemy. Ustawa o jakości miała być właśnie narzędziem pacjenta do rozliczania zmian – dodał Adam Niedzielski.

Jakość po nowemu

W nowym projekcie ustawy pojawią się zmiany, m.in. nie będzie przepisów znoszących Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. – Będziemy chcieli oddzielić funkcję instytucji akredytującej od funkcji płatnika – powiedział minister. Dodał, że regulacja umożliwi wskazywanie instytucji odpowiedzialnej za to zadanie.

Wbrew postulatom od dawna formułowanym przez Naczelną Radę Lekarską, w ustawie nie będzie rozwiązań wzorowanych na idei no fault. – Dyskusja wokół ustawy pokazuje bardzo wyraźnie, że w tej chwili nie jesteśmy gotowi do decydowania o kształcie klauzuli no fault. Ten zapis przyciągnął najwięcej kontrowersji. Poddamy go dalszej dyskusji, do której zapraszam wszystkie środowiska – zapewnił minister. Dodał, że nie poszedł „na wojnę z lekarzami”, choć przyznał, że nie brakuje obszarów spornych z samorządem lekarskim.

Kolejki do specjalistów

W trakcie kongresu minister Adam Niedzielski był indagowany o różne bolączki w systemie ochrony zdrowia, w tym o kolejki do lekarzy specjalistów. Na pytanie, czy wie, ile pacjenci czekają na wizytę u endokrynologa, przyznał, że ma świadomość, iż najdłużej. – Ten okres udało się trochę skrócić. Przed pandemią w kolejce czekało się ponad 200 dni, obecnie jest to ok. 150 w przypadku stabilnym – mówił szef resortu zdrowia.

W jego opinii szybki dostęp do specjalisty stanowi główny problem opieki zdrowotnej, którego nie da się rozwiązać przy pomocy „czarodziejskiej różdżki”. – To proces, który trwa. Proces kształcenia jest długi, mówimy nie o kilku latach, ale o dekadzie – podkreślił w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Leki dla seniorów

Ministrowi zadano również pytanie o możliwość obniżenia wieku uprawniającego seniorów do skorzystania z bezpłatnych leków (z obecnych 75 lat do 70 lat). – Prowadzimy symulacje różnych scenariuszy – powiedział Adam Niedzielski, po czym dodał, że żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że obniżenie poprzeczki o pięcioletni przedział wiekowy to wydatki rzędu kilku miliardów złotych – powiedział.

W trakcie sesji poświęconej finansowaniu systemu ochrony zdrowia, minister zadeklarował de facto powrót do procedowania projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, choć w nowej formule – miałaby to być ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali. Adam Niedzielski chce, aby została ona uchwalona w ciągu kilku miesięcy, tj. przed nadchodzącymi wyborami do parlamentu.

Co się działo w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy (24-26 kwietnia) cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy i świata. Wśród nich byli m.in. członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele rządów państw europejskich, reprezentacji instytucji Unii Europejskiej, prezesi firm i naukowcy. W tegorocznej edycji zaplanowano blisko 170 sesji z udziałem ponad 1,2 tys. panelistów.

Mariusz Tomczak