24 czerwca 2024

Od dziś bezpłatny certyfikat od ZUS dla każdego lekarza

Kilka minut wystarczy, by otrzymać darmowy certyfikat. Od dzisiaj każdy lekarz w kraju może mieć certyfikat, który umożliwi mu podpisywanie elektronicznych zwolnień. 1 grudnia ZUS uruchomił aplikację, dzięki której udostępnia lekarzom nowy, bezpłatny podpis elektroniczny.

Foto: pixabay.com

To właśnie konieczność kupienia podpisu kwalifikowanego była barierą do korzystania z możliwości bezpłatnego wystawiania zwolnień lekarskich online. – Dzisiaj już tej przeszkody nie ma – zapewnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Każdy lekarz dostanie od ZUS całkowicie bezpłatny, łatwy do uzyskania podpis, którym może nie tylko sygnować zwolnienia lekarskie, ale także anulować te już wystawione czy podpisać wniosek o rehabilitację leczniczą. Otrzymanie certyfikatu jest proste i nie wymaga obecności w ZUS, jeśli wcześniej lekarz miał już założone swoje indywidualne konto na naszej Platformie Elektronicznej PUE – zapewnia Iwona Kowalska.

Jeszcze do wczoraj elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Lekarze już dawno zgłaszali potrzebę stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, dlatego wiele miesięcy temu Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. Dziś narzędzie to weszło do powszechnego użytku.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Do dziś lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Od 1 lipca 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego.

Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień może wystąpić o wystawienie certyfikatu.

Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło (minimum cztery znaki: cyfry, litery, znaki specjalne), które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania na certyfikat nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana e-mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA, lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

Jak zapewnia ZUS, nowy sposób podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim zyskując pozytywną opinię lekarzy. Zakład liczy, że nowe bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie do autoryzacji zwolnień pomoże upowszechnić e-ZLA wśród lekarzy i wkrótce zostanie wprowadzone do aplikacji gabinetowych, w których pracuje większość medyków.