24 lutego 2024

Pandemia w Polsce. Nowe ograniczenia od 28 listopada do 27 grudnia

Od soboty 28 listopada zostają wprowadzone nowe zasady i ograniczenia w związku z obowiązującą pandemią. Co się zmieni?

Foto: Krystian Maj, KPRM

W ścisłym reżimie sanitarnym zostanie przywrócone funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczone będzie funkcjonowanie bibliotek oraz stoków narciarskich.

Od 28 listopada przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw.

W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób: 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2, 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2. Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniora (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00), z tym, że nie będzie ich w wigilię 24 grudnia.

W okresie „etapu odpowiedzialności” obowiązywać będzie wiele z dotychczasowych obostrzeń, w tym m.in. te dotyczące kultu religijnego. Odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia pasterki będą mogły się odbywać, o ile w kościołach nie zostanie przekroczony limit jednej osoby na 15 m2.

Od soboty 28 listopada zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie, kiedy otrzymamy skierowanie na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w dniu, kiedy lekarz skieruje nas na wykonanie testu, jesteśmy zobowiązani poddać się kwarantannie. Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce także wtedy, kiedy musimy udać się do lekarza (w tych sytuacjach nie trzeba zgłaszać się do sanepidu).

Nowe zasady będą obowiązywały przez najbliższy miesiąc, tj. od soboty 28 listopada do 27 grudnia. O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami – twierdzi rząd. Zdaniem decydentów to od całego społeczeństwa zależy, czy „etap odpowiedzialności” znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń. Lista aktualnych zasad i ograniczeń jest dostępna na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl w zakładce „Aktualne zasady i ograniczenia”.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby w tym roku święta spędzić „w gronie małych rodzin”, czyli osób, „z którymi mieszkamy”. – Tak by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje – podkreślił szef rządu.