20 maja 2024

PES w sesji wiosennej odbędzie się zgodnie z planem

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z decyzji w sprawie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. PES w sesji wiosennej odbędzie się zgodnie z planem.

Foto: pixabay.com

We wtorek resort zdrowia odwołał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w sesji wiosennej 2021 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów i przesunął je na okres po 17 maja.

– Ta decyzja jest niezrozumiała zarówno dla mnie, jak i całego środowiska lekarskiego – powiedział w środę prezes NRL prof. Andrzej Matyja w czasie konferencji prasowej.

Również w środę samorząd lekarski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o wpłynięcie na  natychmiastową zmianę decyzji ministra zdrowia w sprawie przesunięcia terminu wiosennej sesji.

Ta decyzja to przejaw ignorancji, braku chęci zrozumienia specyfiki ścieżki rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Przede wszystkim jednak to wyraz braku szacunku, nie tylko dla młodych lekarzy, ale dla całego naszego środowiska, które od roku ofiarnie walczy o zdrowie i życie współobywatel” – podkreślono w piśmie do szefa rządu.

Jeszcze wczoraj resort zdrowia, w nawiązaniu do apeli dotyczących organizacji Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych w sesji wiosennej 2021 r., poinformował:

„Biorąc pod uwagę:

1) stanowiska konsultantów krajowych (w szczególności prof. Andrzeja Horbana oraz prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz), dotyczących możliwości przeprowadzenia PES w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w obydwu formach egzaminu,

2) wysoki stopień wyszczepienia lekarzy i lekarzy dentystów,

3) brak prawnej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu w jednej z form

Minister Zdrowia informuje, że PES odbędzie się w sesji wiosennej zgodnie z wyznaczonymi terminami. Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie przystąpią do PES w sesji wiosennej będą uprawnione do jego złożenia w sesji jesiennej (bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów).

W szczególnie uzasadnionych sytuacjach (np. kobiet w ciąży) dopuszczalne będzie zdawanie ustnego PES w formie zdalnej.”.