12 lipca 2024

Problem z dostępem do lekarza rodzinnego

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba lekarzy w Kanadzie systematycznie wzrastała i to w tempie zdecydowanie przekraczającym wzrost całej populacji tego kraju.

Foto: pixabay.com

Mimo to nadal w wielu rejonach kraju jest problem z dostępem do lekarza rodzinnego.

Zgodnie z danymi opublikowanymi pod koniec września przez Canadian Institute for Health Information (CIHI), w latach 2014-2018 całkowita liczba mieszkańców Kanady wzrosła o 4,6 proc., a liczba lekarzy – aż o 12,5 proc.

Najwięcej lekarzy przybyło w prowincjach: Manitoba i Kolumbia Brytyjska (17.8 proc. i 17.4 proc.), a najmniej w Quebecu oraz Nowej Szkocji (5.9 proc. i 6.5 proc.). Obecnie w Kanadzie praktykuje prawie 90 tys. lekarzy, co daje 241 medyków na 100 tys. mieszkańców (122 lekarzy rodzinnych i 119 specjalistów). To najlepszy wynik w historii tego kraju.

– Obecnie mamy więcej lekarzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż kiedykolwiek wcześniej, ale mimo to nadal wielu Kanadyjczyków zgłasza problemy z dostępem do lekarza rodzinnego – przyznaje Geoff Ballinger z Canadian Institute for Health Information. Brak opieki stałego lekarza może dotyczyć nawet 4,8 mln Kanadyjczyków (dane: Statistics Canada). Powodem takiej sytuacji jest m.in. nierównomierne rozmieszczenie medyków.

Jak podaje CTV News, zdecydowana większość lekarzy pracuje w miastach, a największe problemy z dostępem do swojego stałego lekarza jest w obszarach wiejskich, w tym przede wszystkim w prowincjach: Quebec, Kolumbia Brytyjska i Saskatchewan. Wśród osób powyżej 12 r.ż. ponad jedna czwarta ludności Quebecu nie ma swojego lekarza rodzinnego. Dane te pokazują, że sam wzrost liczby praktykujących lekarzy nie wystarcza, by zapewnić godną opiekę wszystkim obywatelom. Potrzebne jest wprowadzenie dodatkowych zachęt, by lekarze chcieli pracować tam, gdzie są najbardziej potrzebni.