12 września 2024

Raport: gdzie nie zapalisz e-papierosa?

E-papierosy, mimo że są postrzegane i reklamowane jako bezpieczna alternatywa dla palenia tytoniu, wcale nie muszą być bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów. Ograniczenie stosowania tytoniu to jeden z celów Światowej Organizacji Zdrowia. A czy wolno korzystać z e-papierosów w komunikacji publicznej?

Bombardier NGT8 wroclaw-002

Kraków

W Krakowie zmiany w przepisach porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu pojazdami komunikacji miejskiej nie ograniczyły się tylko do papierosów elektronicznych. Jak informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, na mocy uchwały rady miasta w przepisach regulujących przewóz osób pojazdami komunikacji miejskiej wprowadzony został też zakaz używania środków odurzających. Zmiany te weszły w życie 23 maja tego roku. Na czym one polegały?

W załączniku do uchwały w rozdziale II wprowadzono dwie zmiany. W § 4 określającym zachowania zakazane pasażerom, nowe brzmienie uzyskał pkt 8, w którym zabrania się pasażerom „spożywania napojów alkoholowych, palenia tytoniu, używania tzw. e-papierosów oraz środków odurzających w pojeździe”.

Natomiast w § 5 określającym prawa i obowiązki kierującego pojazdem zmianie uległ pkt 4, zgodnie z którym kierujący pojazdem „ma prawo odmówić przewozu osób nietrzeźwych, mogących zabrudzić innych pasażerów i pojazd, palących tytoń, używających tzw. e-papierosów oraz środków odurzających, zachowujących się agresywnie, bądź stwarzających inne istotne zagrożenie dla pasażerów”.

Łódź

W łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zakaz palenia papierosów w kabinach kierowców obowiązywał od dawna. Natomiast zakaz palenia papierosów elektronicznych przez prowadzących w pojeździe pojawił się w zarządzeniu prezesa zarządu spółki z dnia 15 kwietnia 2013 roku (zostało to wpisane do dokumentu pn. Instrukcja dla kierujących).

– E-papierosy, podobnie jak palenie tytoniu, absorbuje kierowcę, a dym przedostaje się do przedziału pasażerskiego. W związku z tym, że wielu pasażerów zaczęło w pojazdach komunikacji miejskiej palić e-papierosy, co przeszkadzało innym, Rada Miejska w Łodzi wprowadziła w przepisach porządkowych lokalnego transportu zbiorowego zakaz m.in. używania e-papierosów – mówi Sebastian Grochala, rzecznik prasowy MPK Łódź.

lodz1-001 lodz2-001

Poznań

W stolicy Wielkopolski kwestia zakazu palenia w pojazdach komunikacji publicznej została uregulowana w załączniku do zarządzenia prezydenta miasta Poznania z 11 czerwca 2014 roku. Zacytujmy: „Pasażerom zabrania się: palenia tytoniu i używania e-papierosów w pojeździe, na przystankach i dworcach”. – Wprowadzając tę regulację, kierowano się powszechnymi normami współżycia społecznego oraz ustawą o zakazie palenia w miejscach publicznych – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Warszawa

– Zakaz korzystania e-papierosów wprowadzono w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego 1 stycznia 2013 roku. Umieszczając taki zapis w regulaminie, ZTM wyszedł naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, którzy niejednokrotnie skarżyli się na uciążliwości związane z używaniem e-papierosów w pojazdach komunikacji miejskiej. Pasażerom przeszkadzały domieszki zapachowe, jakie są stosowane w tych wyrobach, a także kłęby pary wodnej wydobywające się z tych urządzeń. Poza tym ZTM uznał, że nie powinno się promować kultury zażywania nikotyny pod żadną postacią – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

lodz3-001 lodz4-001

Wrocław

W regulaminie przewozów zakaz używania papierosów elektronicznych wprowadzono kilka tygodni temu na prośbę pasażerów. – Zaczęliśmy dostawać skargi od pasażerów po tym, jak media opublikowały informację zakazie palenia e-papierosów w środkach transportu publicznego w Warszawie i Krakowie. To pasażerowie zaczęli mówić, że problem palenia w autobusach i tramwajach nasila się, dlatego zmieniliśmy regulamin – wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska, kierownik Biura Promocji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

Zakaz korzystania z e-papierosów obowiązuje również kierowców i motorniczych, ale ten wynika nie z regulaminu przewozu, a z wewnątrzzakładowych instrukcji. – Nie wyobrażam sobie, aby osoba kierująca pojazdem paliła w sytuacji, gdy pasażerom robić tego nie wolno – dodaje przedstawicielka wrocławskiego MPK.

Mariusz Tomczak