Rektor na cenzurowanym: zamiast do Senatu trafi do NROZ
Nowo powołany przez Naczelną Radę Lekarską (NRL) Zespół ds. naruszeń w ochronie zdrowia złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego przez prof. Andrzeja Wojtyłę.
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) sprawdzi czy doszło do naruszenia przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL) przez prof. Andrzeja Wojtyłę – lekarza, byłego ministra opieki zdrowia i opieki społecznej (w latach 1992-1993), byłego wiceministra zdrowia (2005-2006), a od kilku lat rektora Uniwersytetu Kaliskiego, który jeszcze w ubiegłym tygodniu ubiegał się o mandat senatora (dziś już wiemy, że bezskutecznie). Jakie są kulisy tej sprawy?
Na początku października 2023 r. Naczelna Izba Lekarska (NIL) złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, zarzucając narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa, za co grozi do 8 lat więzienia.
„Uczelnia zamieściła informacje o kierunku, które nie znajdują odzwierciedlenia w przewidywanej jakości kształcenia” – czytamy w zawiadomieniu do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, opublikowanym na stronie NIL.
I dalej: to „(…) może powodować wprowadzenie w błąd osoby, które zdecydują się lub zdecydowały się już na rozpoczęcie nauki, bowiem prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dniu 20 października 2022 r. po ponownym rozpatrzeniu wniosku wydało opinię negatywną dotyczącą warunków prowadzenia studiów na kierunku lekarskim”. Na ten temat szerzej pisaliśmy tutaj:
Dokument został podpisany przez Damiana Pateckiego – przewodniczącego Komisji Kształcenia NRL, a jednocześnie członka Prezydium NRL. Wśród zarzutów wskazano m.in. fakt, że uczelnia nie przedstawiła opisu efektów uczenia się przyjętych dla nowego kierunku i nie spełnia warunku, zgodnie z którym program studiów o profilu ogólnoakademickim obejmuje zajęcia związane z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie, do której przyporządkowany jest kierunek studiów.
Rektor Uniwersytetu Kaliskiego w oświadczeniu dla Polskiej Agencji Prasowej napisał: „kierując się korporacyjnymi interesami Naczelna Rada Lekarska nie bierze pod uwagę, iż w związku ze zjawiskiem dramatycznych niedoborów kadrowych – na przykład w powiecie kaliskim – umiera czterokrotnie więcej niemowląt do pierwszego roku życia, aniżeli w Poznaniu”.
Prof. Andrzej Wojtyła na tym nie poprzestał. Jako kandydat w wyborach do Senatu, złożył w trybie wyborczym wniosek do Sądu Okręgowego w Kaliszu o zobowiązanie NIL do sprostowania opublikowanej informacji. „Naczelna Rada Lekarska nie bierze udziału w wyborach do senatu, Kaliski Uniwersytet też nie kandyduje, ale zostaliśmy pozwani w trybie wyborczym przez pana rektora, o sprostowanie rzekomo nieprawdziwych informacji. Sąd oddalił wniosek” – komentował Damian Patecki.
Rektor złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, ale ten utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji. Szerzej informowaliśmy o tym tutaj:
W niedzielnych wyborach prof. Andrzej Wojtyła przegrał walkę o mandat senatora z byłym prezydentem Kalisza Januszem Pęcherzem. Rektor dostał 64 020 głosy – o 5492 głosy mniej (ponad 3 proc.) niż jego konkurent startujący z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.
W czwartek 19 października NIL poinformowała o złożeniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego do NROZ. W uzasadnieniu przypomniano o wątpliwościach związanych z otwarciem kierunku lekarskiego w uczelni kierowanej przez prof. Andrzeja Wojtyłę. W ocenie samorządu lekarskiego nie posiada ona odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie jest dopasowany do standardów kształcenia.
„Takie działania dopuszczają możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na tym kierunku, szczególnie, że Polska Komisja Akredytacja wydała negatywną opinię dotyczącą warunków prowadzenia studiów na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Kaliskim” – poinformowano w komunikacie na stronie NIL.
Według samorządu lekarskiego postępowanie rektora miało „charakter polityczny”, co również podkreślono w zawiadomieniu do NROZ. NIL poinformował o tym zarówno na stronie internetowej, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
– Art. 52 Kodeksu Etyki Lekarskiej zobowiązuje mnie do zachowania szczególnej ostrożności w formułowaniu opinii o działalności innych lekarzy, a w szczególności dyskredytowania ich publicznie – komentuje Piotr Pisula, przewodniczący Zespołu ds. naruszeń w ochronie zdrowia.
– Pozwolę sobie poprzestać na stwierdzeniu, że w mojej ocenie – na podstawie tego artykułu – konieczne było poinformowanie rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który w bezstronny sposób rozstrzygnie czy doszło do przewinienia zawodowego – dodaje.
Zespół ds. naruszeń w ochronie zdrowia powstał kilka tygodni temu w celu monitorowania, rejestrowania i przeciwdziałania nadużyciom, które szkodzą bezpieczeństwu pacjentów i lekarzy oraz utrudniają sprawne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Więcej o przyczynach jego powstania pisaliśmy tutaj: