14 września 2024

Rzadkie nowotwory: guzy neuroendokrynne (NET)

Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Można je scharakteryzować poprzez rozwinięcie skrótu NET: N – nieznane, E – endokrynne, T – trudne w diagnozie.

Prof. Jarosław B. Ćwikła

– Diagnoza nowotworu NET to problem stojący zarówno przed lekarzami, jak i samymi pacjentami. Jeśli świadomość istnienia choroby jest niska, szansa na jej wyrycie również maleje. To szczególnie ważne w przypadku tak niejednoznacznej choroby jak nowotwór NET. Może ona rozwijać się przez lata nie dając żadnych objawów lub powodując bardzo niejednoznaczne i powszechne problemy z przewodem pokarmowym – wyjaśnia prof. Jarosław B. Ćwikła, prezes Stowarzyszenia Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne.

Prawidłowa diagnoza ratuje życie

– W efekcie pacjenci, którzy powinni znajdować się pod opieką specjalisty zajmującego się tego typu chorobami, próbują łagodzić dolegliwości lekami bez recepty. Tak jak w przypadku każdego nowotworu prawidłowa diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia są szansą na zahamowanie rozwoju choroby i ratują życie. Dlatego zapraszamy do podjęcia wyzwania NET i poznania guzów neuroendokrynnych – dodaje prof. Jarosław B. Ćwikła.

N – nieznane

– Guzy neuroendokrynne NET to zagadkowe i rzadkie nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Niestety nadal są rzadko rozpoznawane, bo wiedza o nich jest zbyt mała, a są to nowotwory, dla których mamy wiele nowych skutecznych metod diagnostyki i leczenia. Dotychczas podstawowym celem terapii była stabilizacja choroby i zmniejszenie objawów klinicznych. Dzięki najnowszym danym z badania Clarinet wiemy obecnie, że leczenie analogami somatostatyny w przypadku guzów trzustki i środkowej części, prajelita pozwala na opóźnienie postępu choroby. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów – mówi prof. Beata Kos-Kudła, przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych.

E – endokrynne

Nowotwory NET wywodzą się z komórek neuroendokrynnych, mogących produkować hormony i inne substancje biologicznie czynne. Aktywne hormonalnie guzy NET/NEN mogą powodować napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne czy bóle brzucha. Imitują inne choroby takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy zespół jelita drażliwego.

T – trudne w diagnozie

Większość guzów/nowotworów neuroendokrynnych rozwija się bezobjawowo. Diagnoza trwa od 3 do 7 lat. Z tego względu tak ważne jest zwrócenie uwagi na nowotwory NET przy okazji badań profilaktycznych związanych z chorobami układu pokarmowego, np. USG brzucha, które każdy powinien wykonać przynajmniej raz na dwa lata. Prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia powstrzymuje rozwój choroby i pojawianie się licznych przerzutów, hamuje jej objawy i poprawia jakość życia chorych na nowotwory neuroendokrynne NEN/NET.

Nie wyniszczają organizmu

– Nowotwory NET, w przeciwieństwie do innych raków, nie wyniszczają organizmu osoby chorej. Pacjenci mimo zaawansowania choroby czują się nad wyraz dobrze. Bardzo często pacjenci dowiadują o chorobie w wyniku rutynowego USG brzucha, wtedy okazuje się, że w ich wątrobie jest już kilkanaście ognisk przerzutowych. Kiedy w organizmie pojawiają się pojedyncze guzy, badania USG bardzo łatwo mogą zostać pomylone z naczyniakiem – tłumaczy prof. Jarosław B. Ćwikła.


Niedawno prezentowaliśmy cele kampanii „NET to wyzwanie”. Więcej o onkologii piszemy tutaj.