27 maja 2024

Są pieniądze na budowę Collegium Medicum UO

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy 32 mln złotych na budowę i wyposażenie infrastruktury kierunku medycznego na Uniwersytecie Opolskim – poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor gabinetu ministra Jarosława Gowina, Kamil Bortniczuk.

Wizualizacja budynku Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego

Dyrektor Bortniczuk przekazał na ręce rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. Marka Masnyka promesę na finansowanie budowy wydziału, w którym będą kształceni lekarze.

„To wyraz uznania dla determinacji kierownictwa uniwersytetu i opolskich władz w dążeniu do uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu” – powiedział. Według ministerialnej promesy jeszcze w tym roku na konto budowy Collegium Medicum w Opolu z ministerstwa wpłynie 15 mln złotych.

Kolejne dwie transze – 15 mln i 2 mln – zostaną przekazane w 2018 i 2019 roku. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy UO Maciej Kochański, całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 42 mln złotych, z czego 8 mln to środki własne uczelni. Brakującą kwotę uniwersytet ma zamiar pozyskać m.in. od sponsorów i samorządów.

Prace budowlane ruszą 1 lutego 2018 roku. W piątek rektor podpisał umowę z jedną z firm na rozpoczęcie robót. Pierwsi studenci opolskiej medycyny rozpoczną naukę już w październiku 2017 roku. Uczelnia złożyła wniosek o limity na 60 miejsc bezpłatnych i 40 płatnych. Funkcje szpitala akademickiego będzie pełnić Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta Opole Marcina Ociepy przekazany w piątek dokument to „wspaniały prezent na 800-lecie miasta Opole”. „Wbrew niedowiarkom będzie w Opolu medycyna. (…) Traktujemy to także jako zobowiązanie, by Opole stało się ośrodkiem kształcącym najlepszych lekarzy w kraju” – powiedział.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl