18 lipca 2024

Śląskie przedszkola bez próchnicy

Nawet 50 tysięcy dzieci z województwa śląskiego zostanie objętych programem profilaktyki i edukacji stomatologicznej w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Przedszkola mogą zgłaszać się do programu „Dzieciństwo bez próchnicy” do końca marca.

W ramach edukacji bezpośredniej edukatorzy przeprowadzą w placówce zajęcia dla dzieci w wieku 2-7 lat, w trakcie których najmłodsi uczą się prawidłowo szczotkować zęby. Podczas zajęć dzieci otrzymają zestawy (szczoteczka, pasta, kalendarz mycia zębów). Lekcje będą odbywać się z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych.

– Bardzo ważne jest by od najmłodszych lat uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych i dbania o higienę jamy ustnej. Dane są alarmujące: nawet połowa trzylatków i 90 procent siedmiolatków ma próchnicę – tłumaczy dr Jacek Bednarski, stomatolog i szef grupy edukatorów w woj. śląskim.

Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” zakłada również szkolenia nauczycieli. Każdy zgłoszony nauczyciel uczestniczy w szkoleniu tylko raz, a jego przedszkole otrzymuje wszystkie niezbędne materiały, na podstawie których nauczyciele mogą we własnym zakresie prowadzić zajęcia w grupach.

– Do tej pory udział w projekcie wzięło ponad 230 przedszkoli, obecnie trwa trzeci etap rekrutacji. Zachęcamy wszystkie placówki, które prowadzą edukację przedszkolną aby zgłaszały się do programu. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny – zachęca Anna Gardocka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyki i edukacji stomatologicznej, realizowany w partnerstwie 9 uniwersytetów i placówek medycznych na terenie całego kraju, którego celem jest zmniejszenie nasilenia i występowania próchnicy zębów u małych dzieci.

W woj. śląskim realizatorem programu jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Aby zapisać się do projektu, przedszkole powinno wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu zebymalegodziecka.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca 2014 roku.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).