22 kwietnia 2024

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca

Od poniedziałku 12 grudnia szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć dzieci w wieku od 6 miesięcy do czterech lat.

Foto: pixabay.com

Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek szczepionki – dwóch podawanych w odstępie 3 tygodni i trzeciej dawki po 8. tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać we wstrzyknięciu domięśniowym. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy jego mięśni.

Od ubiegłej środy punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę w systemie informatycznym. Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego apogeum kolejnej fali covidowej jest prognozowane „na II połowę, a w zasadzie na koniec stycznia”, ale COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemiczne.

– W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys. – zaznacza Adam Niedzielski, dodając, że to przede wszystkim grypa decyduje o aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.  

Od września do końca listopada grypę rozpoznano u niemal 1,3 mln Polaków, blisko połowę stanowią dzieci. Do szpitali trafiło aż 4,2 tys. osób, a 60 proc. hospitalizowanych to właśnie dzieci. Skuteczną formą ochrony są szczepienia – dotychczas do Polski trafiło niemal 3 mln dawek. Zaszczepiło się tylko ok. 640 tys. osób.