23 czerwca 2024

Wzmocnienie roli lekarza rodzinnego?

Propozycje zmian przygotowane przez ministra zdrowia nie były konsultowane ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i mają ogólny charakter. Mimo to Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest „gotowe do konstruktywnej współpracy”.

21 marca, konferencja prasowa w kancelarii premiera. Foto: Marta Jakubiak

Takie stanowisko zajęło prezydium zarządu głównego tej organizacji w sprawie propozycji zmierzających do skrócenia kolejek, przedstawionych przez ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza. „System Ochrony Zdrowia w Polsce wymaga zmiany, konieczne jest zwiększenie w nim roli lekarza rodzinnego i poprawa dostępności do lekarzy opieki specjalistycznej” – argumentują lekarze rodzinni.

W stanowisku podpisanym przez Tomasza Tomasika i Joannę Szeląg czytamy, że prezydium Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce z zadowoleniem przyjęło zapowiedź wzmocnienia roli lekarza rodzinnego. W ich ocenie to on „najlepiej zna pacjenta, jego schorzenia, środowisko rodzinne i społeczne”, dlatego może być jego „przewodnikiem po systemie”.

Przypomnijmy, że 21 marca delegaci XII Krajowego Zjazdu Lekarzy w przyjętym apelu wyrazili rozczarowanie pomysłami ministra Arłukowicza. Zostały one ogłoszone w obecności m.in. premiera Donalda Tuska.

mt