19 maja 2024

XI MPLwP w Dębicy – komunikat końcowy

W dniach 23-25 kwietnia 2015 roku na dębickim basenie po raz jedenasty odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu. Udział wzięło 55 zawodników (w tym niestety tylko jedna rodzina pp. Wożonych w sztafecie rodzinnej) z siedemnastu okręgowych izb lekarskich.

 

Foto: Ryszard Golański

W trakcie trzydniowych zmagań pływackich rozegrano 33 konkurencje indywidualne, sztafetowe (w tym rodzinne, mikstowe), a także dla dzieci zawodników. Po raz pierwszy w historii mistrzostw padł rekord Polski w kategorii Masters na dystansie 400 m stylem zmiennym, a dokonał tego wyczynu kolega Robert Lorkowski ze Stalowej Woli.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął dr n. med Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, a gościem honorowym na mistrzostwach był dr Ryszard Golański, redaktor naczelny „Gazety Lekarskiej”, która była głównym patronem medialnym mistrzostw.

Uroczystego otwarcia XI MPLwP dokonała dr Maria Szuber, członek NRL i ORL w Rzeszowie, przewodnicząca Komisji Sportu i Turystyki ORL w Rzeszowie. Mistrzostwa tradycyjnie odbyły się w czterech sesjach. Ostatnią, w sobotę, stanowił III Memoriał im. dr. Krzysztofa Kaźmierczaka, zmarłego w 2012 roku naszego Kolegi i Przyjaciela.

XI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Postępy w medycynie sportowej” odbyła się w dniu 23 kwietnia na zakończenie zmagań pływackich pierwszego dnia mistrzostw. Honorowy patronat naukowy objął dr n. med Andrzej Bugajski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób zainteresowanych tematyką wykładów przedstawionych przez znakomitych naukowców.

Dodatkową atrakcją i niespodzianką dla uczestników i ich rodzin była wycieczka do Dębna i Nowego Wiśnicza po zakończeniu mistrzostw w dniu 25 kwietnia i spotkanie grillowe po drugim dniu zmagań pływackich. Podczas uroczystego zamknięcia mistrzostw dokonano podsumowania, a najlepszym wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy.

Najlepszym w klasyfikacji drużynowej OIL puchary i dyplomy ufundowane przez prezesa NRL i prezesa ORL w Rzeszowie wręczał Wojciech Domka, prezes ORL w Rzeszowie.

Klasyfikacja drużynowa OIL:

 1. OIL Rzeszów – 268 pkt.
 2. OIL Katowice – 250 pkt.
 3. OIL Lublin – 225 pkt.
 4. OIL Łódź – 219 pkt.
 5. OIL Warszawa – 178 pkt.
 6. OIL Kraków – 148 pkt.

Najlepszym pływaczkom puchary i dyplomy, ufundowane przez burmistrza miasta Dębicy Mariusza Szewczyka, osobiście wręczał i gratulował sukcesów pan burmistrz.

Klasyfikacja indywidualna kobiet:

 1. Ewa Zimna-Walendzik, OIL Łódź – 1557 pkt.
 2. Małgorzata Lijowska-Bochnia, OIL Kraków – 1445 pkt.
 3. Danuta Gojlik, OIL Gdańsk – 1267 pkt.
 4. Roksana Pułtorak, OIL Katowice – 1238 pkt.
 5. Danuta Ziarko, OIL Katowice – 1207 pkt.
 6. Małgorzata Szeszo, OIL Białystok – 1184 pkt.

Najlepszym pływakom puchary i dyplomy ufundowane przez starostę powiatu dębickiego wręczał starosta Andrzej Reguła.

Klasyfikacja indywidualna mężczyzn:

 1. Mariusz Faff, OIL Rzeszów – 2616 pkt.
 2. Jan Wilczek, OIL Katowice – 2564 pkt.
 3. Robert Lorkowski, OIL Rzeszów –2511 pkt.
 4. Mirosław Woźniak, OIL Kraków – 2470 pkt.
 5. Jerzy Leszczyński, OIL Warszawa – 2335 pkt.
 6. Radosław Czapla, OIL Zielona Góra – 2215 pkt.

Nagrodę im. dr. Krzysztofa KaźmierczakaKapituła pod przewodnictwem prof. Tomasza Rechbergera przyznała Danucie Ziarko z OIL Katowice. Nagrodę wręczali członkowie Kapituły.

Oficjalne wyniki XI Mistrzostw Polski Lekarzy w Pływaniu zamieszczono na stronie internetowej OIL w Rzeszowie www.rzeszow.oil.org.pl i stronie internetowej mistrzostw www.mplwp.pl.

Do zobaczenia za rok w Dębicy na XII Mistrzostwach Polski Lekarzy w Pływaniu!

Ze sportowym pozdrowieniem,

Janusz Bieniasz


Więcej zdjęć z mistrzostw do zobaczenia tutaj.