15 czerwca 2024

Zamość: hybrydowa sala operacyjna za 3 mln zł

Po wielomiesięcznych staraniach ziściły się plany uruchomienia nowoczesnej hybrydowej sali operacyjnej w zamojskim szpitalu. Cyfrowy angiograf, dostosowany do pracy ze stołem operacyjnym, umożliwia współpracę chirurgów naczyniowych, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów, a nawet neurochirurgów.

Dzięki temu interdyscyplinarny zespół specjalistów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu będzie mógł wspólnie prowadzić zabiegi na dużych naczyniach krwionośnych i na sercu.

– Sala hybrydowa otwiera zupełnie nowy rozdział w działalności szpitala. Technologia ta daje nieograniczone możliwości rozwoju mikrochirurgii i wprowadza nasz szpital do wysokospecjalistycznej medycyny. W ten sposób dołączyliśmy do najnowocześniejszych szpitali w Polsce – cieszy się Andrzej Mielcarek, dyrektor szpitala.

– Mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy szkolili się w najlepszych ośrodkach w kraju i zagranicą. Zakładamy, że to dopiero początek. Będziemy nadal dążyli do tego, aby kompleksowo leczyć pacjenta i rozwijać w szerokim zakresie te techniki, które są małoinwazyjne. Skorzystają na tym wszyscy, a przede wszystkim pacjent, ponieważ jego wypis ze szpitala nastąpi w jak najkrótszym czasie. Oprócz tego nasi pacjenci otrzymują nowoczesny sposób leczenia, którego do tej pory nie było w szpitalu – tłumaczy Andrzej Mielcarek.

Do użytku oddano nowoczesny tomograf komputerowy. Urządzenie umożliwia m.in. wykrycie i scharakteryzowanie małych zmian guzowatych i węzłów chłonnych ulegających jedynie dyskretnemu wzmocnieniu kontrastowemu oraz pozwala osiągnąć lepsze wyniki w zakresie badań jamy brzusznej. To drugi tego typu aparat w zamojskiej placówce. Jego zakup powinien skrócić kolejki pacjentów na badania.

– Ważne jest, aby posiadać nowoczesny tomograf, tak jak ten który zakupiliśmy, ponieważ ma to przełożenie na większe możliwości diagnostyczne i wykrycie mniejszych zmian, a to z kolei daje większe szanse na wyleczenie pacjenta. W tym momencie przypomina mi się pierwszy nasz tomograf komputerowy zakupiony przez Włochów 21 lat temu, który był szczytem techniki. Nie ma jednak porównania co do klasy i jakości tamtego aparatu w stosunku do obecnych tomografów, jakie mamy w szpitalu – dodaje dyrektor podkarpackiej placówki.

Jak mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, hybrydowa sala operacyjna została przygotowana i wyposażona dzięki środkom finansowym otrzymanym z Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016 w wysokości 1,5 mln zł oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który przeznaczył na ten cel ponad 1,4 mln zł. Środki na dostosowanie sali operacyjnej pochodzą z budżetu szpitala. Całość inwestycji wyniosła ponad 3 mln zł.

Natomiast tomograf komputerowy zakupiony został z środków przekazanych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w kwocie 2,5 mln zł oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w wysokości ponad 1,2 mln zł. Łączny koszt zakupu aparatu wyniósł ponad 3,7 mln zł.


Więcej wiadomości z polskich szpitali znajdziesz tutaj.