4 grudnia 2024

Ze świata: rak się rozpędza

W 2050 r. ponad 35 mln ludzi na świecie zachoruje na raka, a 18,5 mln straci życie z tego powodu – szacuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, agenda WHO).

Fot. pixabay.com

Organizacja opublikowała też najnowsze przybliżone dane dotyczące aktualnego obciążenia nowotworami złośliwymi.

Wynika z nich, że w 2022 r. około 20 mln ludzi zachorowało na raka, a 9,7 mln zmarło w wyniku choroby nowotworowej. Najwięcej zachorowań dotyczyło raka płuca, piersi i jelita grubego. Z kolei zgony najczęściej powodował rak płuca, jelita grubego i wątroby.

Kobiety najczęściej chorowały i umierały z powodu raka piersi, a mężczyźni – raka płuca. Statystycznie na świecie nowotwór rozwinie się w ciągu życia u jednej na pięć osób. Szansa na pokonanie raka zależy w dużej mierze od wczesnego wykrycia rozwijającej się choroby i zapewnienia skutecznego leczenia w szybkim czasie.

IARC zwraca uwagę, że opieka nad pacjentami onkologicznymi różni się w zależności od stopnia rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych krajów, co obrazuje przykład raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jedna na 12 kobiet otrzyma diagnozę w ciągu swojego życia, a jedna na 71 umrze w wyniku choroby.

Z kolei w krajach słabo rozwiniętych jedna na 27 kobiet będzie zdiagnozowana, a jedna na 48 przegra walkę z rakiem piersi. – To, gdzie ktoś mieszka, nie powinno determinować tego, czy przeżyje – zwraca uwagę dr Cary Adams z Międzynarodowej Unii na rzecz Walki z Rakiem (UICC).

Źródło: Global Cancer Observatory, IARC