19 maja 2024

Zwycięzcy konkursu fotograficznego i ich prace

Nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Lekarzy i Studentów Medycyny rozdane. Uroczystość odbyła się 10 grudnia w lubelskiej Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy”. Na konkurs nadesłano w sumie 167 prac, w tym 8 cykli. Kto zwyciężył?

Foto: Lidia Sulikowska

Najlepszych wybierało jury, w skład którego weszli: Jakub Szymański ze Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Lubelski, Witold Nowakowski, prezes Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jacek Szkutnik, wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej, Adrian Andrzejczak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Dariusz Hankiewicz, przewodniczący Komisji Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie i Krzysztof Sak z tejże komisji.

– Fotografia jest dla osób wrażliwych, to cecha pożądana także wśród lekarzy. Wszyscy uczestnicy są wygranymi. Pasja jest nagrodą samą w sobie – mówił podczas uroczystości wręczania nagród Witold Nowakowski, prezes Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Nagrodę Grand Prix przyznano Barbarze Kubinowskiej za fotografię „Anatomia lustra”, laureatka zdobyła także I miejsce w kategorii „Medycyna” wśród studentów za „Lekcję Anatomii”. Najwięcej, bo aż trzy nagrody przypadły Anecie Borkowskiej – za I miejsce w kategorii „Natura” wśród lekarzy za fotografię „Trzy w jednym”, za I miejsce wśród lekarzy w kategorii „Architektura” za „Oko”, oraz Nagrodę Specjalną Prezesa Lubelskiej Izby Lekarskiej za fotografię „Trzy w jednym”.

 


Michał Gałan zwyciężył w dwóch kategoriach dla studentów: „Natura” za fotografię „Tchnienie klejnotu” i w kategorii „Architektura” za „Arsenał, Zamość”. I miejsce w kategorii „Człowiek” wśród studentów zdobyła Joanna Borowik za fotografię „Muzyka ulicy”, a wśród lekarzy jury przyznało wyróżnienie Marcie Kurzei za „Selfie 2”.

Nagrodę Przewodniczącego Komisji Kultury Lubelskiej Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie wręczono Ryszardowi Markowi za „Ten kawałek podłogi”, a nagrodę Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Lubelski – Wojciechowi Dykowi za fotografię „Warszawa”. Nagrodę Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego zdobył Maciej Jóźwiak za cykl „Pożegnanie” (zdjęcia: „Żurawie I”, „Żurawie II”, „Żurawie III”). W kategorii „Medycyna” wśród lekarzy nie przyznano nagrody.

– Zachęcam do nadsyłania prac do kategorii „Medycyna”, wystarczy przecież wziąć aparat do pracy – namawiał Jakub Szymański ze Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Lubelski. „Gazeta Lekarska” objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. Następna edycja konkursu już za rok.

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.