26 kwietnia 2024

Biesiada Literacka i Kabaret Lekarski Bąk

Tradycyjnie w pierwszy piątek marca z inicjatywy Barbary Szeffer-Marcinkowskiej w łódzkim Klubie Lekarza odbyła się Biesiada Literacka Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

DSC_1399 DSC_1420

Foto: Mirosław Marcinkowski

Szesnastą edycję poprowadziła Magdalena Człapińska, zapalając symboliczną świecę w zastępstwie „znicza Eskulapa”, który wraz z nowym zarządem przeniósł się do Krakowa.

Teksty zgłoszone do prezentacji oceniał zaproszony krytyk Piotr Grobliński. W konkursie wzięło udział dziesięciu twórców. Wszyscy przedstawili utwory poetyckie, a jedna osoba dodatkowo prozę.

DSC_1393 DSC_1396

W swoich krótkich komentarzach Piotr Grobliński zwracał uwagę na świadomość słowa, na precyzję w wyrażaniu treści, przestrzegał przed stosowaniem zbyt oczywistych środków wyrazu, zachęcał do eksperymentowania z metaforą. W plebiscycie publiczności największe uznanie zyskały utwory Joanny Czajkowskiej-Ślask, która otrzymała do wypicia tradycyjny „puchar ambrozji”.

Drugie miejsce zajęła Krystyna Borysewicz-Charzyńska, a trzecie ex aequo – Wanda Rybak i Jerzy Andrzejczak. Biesiada została dofinansowana ze środków Komisji Kultury Naczelnej Rady Lekarskiej. Po plebiscycie literackim i przerwie na kuluarowe dyskusje wystąpił Kabaret Bąk ze swoją siódmą autorską premierą: „Kuracja odwykowa”. Siódemka kojarzona jest z liczbą szczęśliwą.

IMG_0825 IMG_0832

Również w wydaniu kabaretowym taka miała być i taka była, chociaż jedni odchodzą, drudzy przychodzą. W tytułowej odsłonie wystąpił znakomity autor większości tekstów satyrycznych Jerzy Andrzejczak.

Na scenie nie zabrakło Justyny Dłubek i Adama Madeja, ale pojawiła się też nowa twarz i głos Mateusza Mroczka w zespole Prostata band. Ażeby wszystko grało i współbrzmiało, stroną akustyczną zajmowała się Anna Madej, a scenografię przygotowała Bogumiła Kempińska-Mirosławska.

DSC_1455 DSC_1501

W kolejnych numerach zobaczyliśmy Krystynę Zajkowską-Jóźwiak z tekstem Barbary Szeffer-Marcinkowskiej. Teresa Sadłecka stepowała, a tańczyła najpierw w stylu orientalnym, a potem południowym Małgorzata Wilczyńska. Był też czas wspomnień „Z pamiętnika młodej lekarki” w wykonaniu Beaty Wyrwas-Mackier.

Na „Spotkaniu z ekologiem” Bożeny Bartosik i Justyny Dłubek dowiedzieliśmy się, że starych łamie w kościach, bo spali na słomie, zaś młodzi teraz wypychają sienniki trawką i dlatego mają kolorowe sny. Kabaretowe sny śmiechu warte spełnią się po raz ósmy już za rok.

Mirosława Kuchciak-Brancewicz
Jarosław Wanecki

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 5/2016