26 kwietnia 2024

WIM stawia na radiofarmaceutyki

Na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie otwarto nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Przyczyni się to do zintensyfikowania prac nad kolejnymi innowacyjnymi produktami w zakresie onkologii i kardiologii (m.in. radiofarmaceutykami). Docelowo placówka będzie zatrudniać ponad 20 wysoko wykwalifikowanych specjalistów i naukowców.

Foto: freeimages.com

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego otwiera się nowa jednostka badawcza związana z radioznacznikami do badań. To dobry sygnał dla polskiej nauki, że potrafimy się rozwijać i chcemy oferować coraz nowocześniejsze metody diagnostyki obrazowej. Praca nad nowymi preparatami i wprowadzanie ich na rynek to szansa nie tylko dla polskiej medycyny, ale także dla wszystkich pacjentów, których będzie można szybciej i precyzyjniej diagnozować – mówi gen. dr hab. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Inwestycja o wartości 28,5 mln zł rozpoczęta została w 2012 roku. Jest zlokalizowana przy ul. Szaserów w Warszawie.

Centrum Badawczo-Rozwojowe powstało w obliczu zmian, które czekają polski system opieki zdrowotnej. Kilka tygodni temu Minister Zdrowia, Bartosz Arłukowicz, zapowiedział daleko idące zmiany w zakresie onkologii (m.in. zdjęcie limitów na badania oraz terapię onkologiczną). Diagnoza i pierwszy plan leczenia mają być ustalane w ciągu kilku tygodni.

Główne kompetencje warszawskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego to:

  • wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji izotopów na potrzeby farmacji,
  • opracowanie, wraz z instytucjami medycznymi, nowych technologii produkcji radiofarmaceutyków,
  • podjęcie współpracy z renomowanymi instytucjami medycznymi na świecie, w zakresie udoskonalenia wdrożenia produkcji radiofarmaceutyków,
  • inicjowanie i przygotowywanie projektów pilotażowych, w szczególności dotyczących prowadzenia prac rozwojowych i badań technologiczno-koncepcyjnych, polegających na poszukiwaniu oraz definiowaniu składu radioznaczników, wielkości dawki i stosowanych pierwiastków do opracowania nowatorski wyrobów farmaceutycznych dla medycyny (w tym onkologii, neurologii, kardiologii) weterynarii, genetyki i produkcji kosmetyków,
  • prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń prototypowych,
  • udoskonalanie i modyfikacja wyrobów i usług,
  • nadzór autorski nad wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych,
  • współpraca z podmiotami zewnętrznymi w szczególności z: uczelniami, instytutami prowadzącymi prace naukowo-badacze i pracownikami tych podmiotów.