26 kwietnia 2024

Ile masz witaminy D? Sprawdź za darmo!

Do 24 maja potrwa druga edycja Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D u Dorosłych. Wykonywanie badań odbywa się w przychodniach w 25 miastach Polski. To znaczne ułatwienie dla pacjentów zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, ponieważ nie we wszystkie laboratoria mają możliwość ich wykonania.

Foto: Marta Jakubiak

Witamina D3 jest nazywana „witaminą życia” dlatego, że wpływa na szereg kluczowych czynności i narządów ważnych dla zdrowia. Spośród 30 000 naszych genów witamina D ma wpływ na 2000. Bierze udział w 200 różnych reakcjach chemicznych w organizmie. Znaleziono ją prawie w każdym typie komórek ludzkiego ciała i w każdej ludzkiej tkance.

Kobiety o wysokim poziomie witaminy D mają o 30 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Gdyby w krajach rozwiniętych każdy człowiek choć na 15 minut dziennie wystawił się w stroju kąpielowym na słońce, to liczba samych tylko nowotworów i zawałów serca zmalałaby aż o 600 000 rocznie.

Jak jest w Polsce?

Tymczasem, jak wskazują dane epidemiologiczne, w większości krajów Europy i Ameryki Północnej mamy powszechne niedobory witaminy D i jest to już pandemia. Niestety problem ten dotyczy także Polski: 70-90 proc. całej populacji, z czego największą grupę stanowią osoby dorosłe, ma niedobory witaminy D.

Przyczyną pandemii niedoboru witaminy D jest niewystarczająca podaż witaminy D w pożywieniu,  położenie geograficzne wpływające na niską syntezę skórną witaminy D przez większość roku oraz styl życia polegający na długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach oraz stosowanie filtrów UV, które zmniejszają i blokują syntezę skórną witaminy D.

Skutki niedoboru

– Nasi pacjenci mają coraz mniejszą ekspozycję na światło słoneczne. Dotyczy to, co ciekawe, nie tylko okresu jesienno-zimowego a także wiosny i lata. Ekspozycja na słońce jest jednym z zasadniczych mechanizmów powstawania witaminy D – tłumaczy prof. dr hab. med. Rafał Pawliczak, specjalista alergolog, profesor Katedry Alergologii, Dermatologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W jego ocenie niedobory witaminy D stanowi obecnie duży problemem u osób dorosłych, a zwłaszcza o osób zmagających się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Witamina D spełnia bowiem ważne funkcję regulacyjne. – Osoby, które mają niedobory witaminy D, łatwiej zapadają na zakażenia układu oddechowego – dodaje prof. Pawliczak.

Gdzie wykonać badanie?

Oto lista miast, w których odbywa się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D u Dorosłych: Bydgoszcz, Czeladź, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Jastrzębie-Zdrój, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Koszalin, Kraków, Legnica, Leżajsk, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Otwock, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Świdnica, Warszawa, Włocławek i Wrocław.